En Sıcak Konular

Altın 8 haftanın en yüksek seviyesini gördü

13 Ekim 2014 12:19 tsi
Altının gram fiyatı, yurt içinde doların Türk Lirası (TL) karşısında değer kazanması ve altının ons fiyatının yükselmesi ile son sekiz haftanın en yüksek seviyesi olan 90,80 TL'ye çıktı.

Geçen haftanın ilk günü 1.183,18 dolara kadar gerileyen altının ons fiyatı açıklanan Fed tutanaklarında üyelerin güçlenen dolardan endişelerini dile getirmesinin ardından yükselişe geçmiş haftayı 1.223,26 dolardan kapatmıştı.
 
Hafta sonu Fed Başkan yardımcısı Stanley Fischer'in global ekonomide yavaşlama olması durumunda Fed'in faiz artırımını erteleyebileceğini söylemesi altının haftaya yükselerek başlamasına ve 1.235 dolar direncini test etmesine sebep oldu.
 
Güne 1.222,73 dolardan başlayan altının ons fiyatı yükseliş isteğini sürdürerek 17 Eylül'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.237,90 dolara çıktı.
 
Analistler, altının ons fiyatında 1.235 doların üzerinde kapanış gerçekleştirmediği sürece yükseliş trendinden bahsedilemeyeceğini bu seviyenin üzerinde kapanış olması durumunda ise 1.270 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.
 
Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.207 doların destek konumunda olduğunu dile getiren analistler, bu hafta ABD ve Çin'de açıklanacak verilerin yanı sıra jeopolitik gelişmelere yönelik haberlerin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını aktarıyor.
 
Yurt içinde ise küresel piyasalarda değerlenen dolara bağlı olarak TL'deki değer kaybı ve altının ons fiyatındaki artış neticesinde yükselişe geçen altının gram fiyatı 90,80 TL'yi görerek yaklaşık sekiz haftanın en yüksek seviyesini gördü.
 
Altının gram fiyatı en son 20 Ağustos'ta 90,94 TL'yi görmüştü. Teknik olarak altının gram fiyatında 91 TL'nin direnç konumunda olduğunu aktaran analistler 89,20 TL'nin ise destek seviyesi olarak takip edileceğini belirtiyor.

aa


Bu haber 289 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,284 µs