En Sıcak Konular

Bozkır'dan dünyaya diyalog çağrısı

13 Ekim 2014 12:11 tsi
Bozkır'dan dünyaya diyalog çağrısı AB Bakanı Volkan Bozkır, 21. Yüzyılın doğurduğu zorlukların çok daha derin iş birliği gerektirdiğini belirterek, diyalog çağrısı yaptı.

Bozkır, Dünya Ekonomik Forumu'nun "Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" temalı özel toplantısının açılışı öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Ekonomik Forumu'nun toplantılarına önem verdiklerini belirterek, dünyanın durumunun iyileştirilmesi hedeflerinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Birçok bölgesel sorun yaşanan, dünyanın her yerine etkileri olan, güvenlik ve istikrar açısından sonuç doğuran sıkıntıların olduğu dönemde "Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı bir toplantının İstanbul'da yapılmasının önemini vurgulayan Bakan Bozkır, "Bu forumun, bize yeni bir vizyon ve pek çok yeni fikir vereceğine inanıyorum" dedi.

Bozkır, Türkiye'nin bu toplantının ev sahipliğini yapma sebebine değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, Afrika, Avrupa bölgesinin tam merkezinde yer alıyor. Burada çeşitli zorluklar ile en büyük fırsatlar aslında iç içe bulunuyor. Türkiye'nin nüfusunun yüzde 99,9'u Müslüman. Aynı zamanda demokratik, hukukun üstünlüğüne saygı gösteren, serbest piyasa ekonomisini onlarca yıldan beri sürdüren bir ülke olarak Türkiye ön plana çıkıyor. Ayrıca AB üyeliğine ilerleyen bir ülke olması Türkiye'yi eşsiz kılıyor ve diğer ülkelere göre farklılaştırıyor. Bu saydığım nedenlerle Türkiye bu toplantının da ev sahibi seçildi. Ayrıca 2015'te G20 liderliğini Türkiye üstlenecek. Bu da bugünkü gayretlerimize ayrı bir anlam kazandırıyor."

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin daha da güçlü şekilde yenilenmiş durumda olduğunu anlatan Bozkır, "Halk tarafından ilk kez seçilen Cumhurbaşkanımız da bunu vurguladı, ayrıca hükümet programında da vurgulanıyor; biz yeni Türkiye'den, yeni vizyon ve yeni fırsatlardan söz ediyoruz" diye konuştu.

Bozkır, Türkiye'nin istikrar ve barış için yeni imkanlarla hareket edeceğini aktararak, "21. Yüzyılın doğurduğu zorluklar çok daha derin iş birliği gerektiriyor. Diyalogun ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Bölgesel ve uluslararası platform ve Dünya Ekonomik Forumu bizim için son derece önemli bir altyapı oluşturuyor. Bu ortaklığı, dayanışmayı; hem bölge hem de bölgenin ötesi için büyüme, kalkınma ve istihdam artırımını sağlayacak şekilde yapmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

aa
Bu haber 564 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,876 µs