En Sıcak Konular

Yıkımın boyutları kelimelerle ifade edilemez

9 Ekim 2014 15:25 tsi
Filistin Başbakanı Hamdallah, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil" dedi.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında zarar gören bölgeleri ziyaret etti.

Gazze'ye ilk ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Hamdallah ve beraberindeki bakanlar, saldırılarda büyük bölümü yıkılan Şucaiyye Mahallesi'ni gezdi.

Hamdallah, burada yaptığı açıklamada, Gazzelilerin onurlu bir yaşamı hak ettiklerini belirterek, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil ama müsterih olunuz. Gazze'de imar çalışmaları başlamıştır. Gazze'yi savaştan önceki durumundan daha da iyi hale getirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi.

Hükümetinin hasar gören evlerin onarımına başladığını, tamamen yıkılan evler için de çalışmalar yapılacağını ifade eden Hamdallah, yakında ticari geçiş kapılarının açılacağını ve inşaat malzemelerinin Gazze'ye gireceğini söyledi.

Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklarla alakalı siyasi durum ile İsrail'in Batı Şeria'daki bakanlara Gazze'yi ziyaret izni vermemesi gibi nedenler dolayısıyla uzlaşıhükümeti, Gazze'deki görevine başlayamamıştı. Hamdallah'ın Gazze'ye düzenlediği bu ilk ziyaret, uzlaşı hükümetinin çalışmaları açısından önem taşıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

AABu haber 362 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,688 µs