En Sıcak Konular

Binlerce Filistinli göçe zorlanıyor

1 Ekim 2014 12:27 tsi
Doğu Kudüs'teki 14 bin Filistinli, 65 yıl önce babalarının inşa ettikleri evlerden göçe zorlanıyor.

Doğu Kudüs'te binlerce Filistinli, İsrail'in toplu göç baskıları karşısında direniyor.
 
Doğu Kudüs'teki 14 bin Filistinli, 65 yıl önce babalarının inşa ettikleri evlerden göçe zorlanıyor. İsrail makamları, bölge sakinlerine evlerinden göç etmeleri karşılığında Batı Şeria'nın kuzeyindeki Eriha kenti ve Ebu Dis beldesi yakınlarında yeni bir köy kurma teklifinde bulunuyor. Söz konusu önerinin arkasında ise Doğu Kudüs'teki yerleşim birimlerini Batı Şeria'daki 12 kilometrekarelik alana sahip E1 bölgesine bağlama hedefi yatıyor.
 
İsrail'in göç ettirme politikasına karşın bölge sakinleri, yurt edindikleri bölgeleri terk etmeme konusunda ısrarcı.
 
"Evimiz burada, göç etmeyeceğiz. İsrail evimizi yıktı, biz yeniden yaptık" diyen 7 yaşındaki Ahmed, sahip olduklarını savunabilecek ve direnebilecek kadar yaşananlara müdahil olmuş durumda.
 
"Bölge sakinleri, tek geçim kaynaklarını da kaybedecek"
 
AA muhabirine içinde bulundukları durumu anlatan Cebel el-Baba bölgesi sakinlerinden Cemil el-Cehalin, İsrail'in Yahudi yerleşimciler lehine binlerce dönümlük araziye el koymayı hedeflediğini söyledi.
 
Hayvancılıkla hayatını idame ettiren 14 bin Filistinlinin toplu göç tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten Cehalin, "Filistinlilerin ileri gelenleri, göçü kabul etmeme yönünde karar aldı. Bu insanlar 1948 yılında Negev çölünden göç ettirilmişti, tekrar evlerinden çıkmak istemiyorlar" dedi.
 
Cehalin, İsrail'in hedeflerinde başarılı olması durumunda, arazilerinde hayvancılıkla geçinen bölge sakinlerinin tek geçim kaynaklarını da kaybedeceklerini hatırlattı.
 
İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 13 Eylül 1993 tarihinde imzalanan Oslo Anlaşması'na göre A,B ve C olmak üzere 3 bölgeye ayrılan Batı Şeria'da İsrail işgalindeki C bölgesindeki Filistinlilerin evlerini ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle yıkıyor ve yeni bina inşasına izin vermiyor.
 
A Bölgesi Filistin Yönetimi'nin kontrolü altındayken, B Bölgesi İsrail ve kısmen Filistinlilerin kontrolünde bulunuyor. C Bölgesi ise tamamen İsrail tarafından kontrol ediliyor. İsrail Batı Şeria topraklarının neredeyse yüzde 40'ından fazlasını işgal altında tutuyor.
 
Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.
 
İsrail, Filistin'in Batı Şeria bölgesini Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. Batı Şeria'da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

aa


Bu haber 323 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,911 µs