En Sıcak Konular

Türkiye’de yaşam süresi

1 Ekim 2014 11:27 tsi
TÜİK verilerine göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 76,3 yıl olarak hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Hayat Tabloları, 2013" istatistiklerini açıkladı.
 
Buna göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 76,3 yıl olarak hesaplandı.
 
Doğuşta beklenen yaşam süresi, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıla karşılık geliyor. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşarken, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,7 yılı buluyor.
 
Hayat tabloları, her yaştaki nüfusun ölümlülük olasılıklarını ve hayatta kalma sürelerini ayrıntılı olarak açıklıyor. Demografik analizin en eski araçlarından birisi olan hayat tabloları, ölümlülük (mortalite) tabloları olarak da biliniyor.
 
Doğuşta beklenen yaşam süresi, ülkelerdeki sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerini, yaşam kalitesini ve ölümlülük seviyelerini ölçmekte kullanılan çok önemli bir gösterge niteliği taşıyor. Bu gösterge hayat tabloları yoluyla elde edilebiliyor.
 
Özel hayat tabloları ilk kez Türkiye ve iller düzeyinde idari kayıtlara dayalı ve resmi olarak üretildi.
 
Çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındaki kişilerin ortalama kalan yaşam süresi 62,8 yıl olarak hesaplandı. Bu süre erkekler için 60,1, kadınlar için ise 65,8yıla karşılık geliyor.
 
Türkiye genelinde, 50 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 29,2 yıl olarak belirlendi. Erkekler için bu süre 27 yıl iken, kadınlarda 31,8 yıla çıkıyor.
 
65 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 16,7 yıl olarak hesaplanıyor. Erkekler için bu süre 14,9 yıl iken, kadınlarda 18,5 yılı buluyor. Diğer bir ifade ile 65 yaşındaki kadınların erkeklerden ortalama 3,6 yıl daha fazla yaşaması bekleniyor.
 
Doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 78,9 yıl ile Giresun oldu. Rize ve Yalova 78,7 yıl ile ikinci sırada yer alırken, 78,6 yıl ile Batman bu illeri takip etti. Yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 72,1 yıl ile Erzurum oldu. Erzurum’u sırasıyla 73,2 yıl ile Mardin ve 73,3 yıl ile Van izledi.
 
Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 76,3 yıl ile Karaman olarak hesaplandı. Karaman’ı 76,2 yıl ile Yalova ve 76,1 yıl ile Batman takip etti. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 82,2 yıl ile Giresun olarak belirlendi. Giresun'u 81,9 yıl ile Rize ve 81,5 yıl ile Tunceli izledi.
 
Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il 70,2 yıl ile Erzurum olarak tespit edildi. Erzurum’u 70,6 yıl ile Van ve Ağrı izledi. Kadınlarda ise en düşük değere sahip olan il 74 yıl ile yine Erzurum olarak belirlendi. Erzurum'u 75,3 yıl ile Mardin ve 76 yıl ile Van takip etti.
 
En fazla nüfusun bulunduğu İstanbul ile ikinci büyük nüfusa sahip olan Ankara’da doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye ortalamasından daha yüksek seviyede bulunuyor. Bu illerde yaşam süresi toplamda 77,2, erkeklerde 74,4 ve kadınlarda ise 79,9 yıla karşılık geliyor.
 
AB ortalamasından daha düşük
 

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin 2012 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan 28 ülkenin ortalama doğuşta beklenen yaşam süresi ise 80,3 yıl düzeyinde bulunuyor.
 
Türkiye toplam nüfusunun 2013'te 76,3 yıl olan doğuşta beklenen yaşam süresi, bu ülkelerin ortalama yaşam süresinden 4 yıl daha düşük. Erkeklerde bu değer AB ülkeleri için 77,5 yıl iken Türkiye’de 73,7 yıla düşüyor. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresi AB ülkeleri için 83,1 yıl iken Türkiye’de bu değer 79,4 yıla geriliyor.

aa


Bu haber 316 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,587 µs