En Sıcak Konular

Muharrem İnce: Ben bu ampülü söndürürüm

23 Ağustos 2014 21:04 tsi
CHP Yalova Milletvekili İnce: "Size söz veriyorum, önümüzdeki 2 seçimde, genel seçim, yerel seçim, referandum fark etmez, CHP'yi birinci parti yapamazsam, pazartesi sabahı istifa ederim. AKP'yi tarihin çöplüğüne göndermek için CHP'den yetki istiyorum. Ben

CHP'de, 18. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Size söz veriyorum, önümüzdeki 2 seçimde, genel seçim, yerel seçim, referandum fark etmez, CHP'yi birinci parti yapamazsam, pazartesi sabahı istifa ederim. AKP'yi tarihin çöplüğüne göndermek için CHP'den yetki istiyorum. Ben bu ampülü söndürürüm" dedi.

CHP Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova İl Başkanı Özcan Özel ile partisinin İstanbul İl Başkanlığını ziyaret eden İnce'yi, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, il yöneticileri ve bazı partililer karşıladı. Yaklaşık 20 dakika il başkanlığında yöneticilerle ve partililerle görüşen İnce, ardından gazetecilerin ve partililerin karşısına çıktı.

İnce, konuşmasında, Türkiye'nin sorunlu bir dönemden geçtiğini dile getirerek, eğitimin niteliğinin düştüğünü, adalete olan inancın ortadan kalktığını, gençlerin işsizlikle boğuştuğunu, yasakların yaygınlaştığını anlattı.

Türkiye'nin dış politikada oyun kurucu olarak anılırken "oyuncak" şekline geldiğini öne süren İnce, "Rehinelerimiz varken, insanlarımız bir başka ülkenin topraklarında rehin bulunurken, bu başarısız adam, bu ülkeye başbakan oluyor. Obama, parmakla çağırmıştı, Erdoğan da parmakla işaret etti. Birinin parmakla çağırıp, öbürünün parmakla işaret ettiği Türkiye'nin dış politikasını batağa saplayan birisi, bu ülkenin başbakanı oluyor. Kime 'Kardeşim' dediyse, hali perişan oldu. Esad, Kaddafi, Abdullah Gül... Dün de Sayın Davutoğlu'na 'Kardeşim' dedi, onun da sonu pek iyi olmayacak gibi" diye konuştu.

Türkiye'nin başını beladan CHP'nin kurtaracağını söyleyen İnce, şöyle devam etti:

"Mevcut yapıyla CHP'nin bunu yapma umudunu görmüyorum. Bu, Türkiye'nin son seçimidir. Bir daha böyle bir seçim yok. Eğer önümüzdeki seçimde AKP, 367'yi geçerse, Anayasa değişikliğini yapacak güce erişirlerse, emin olun ki başkanlık sistemi geliyor, parlamenter sistem yok olacak, artık partinin iktidarı da sözkonusu değil, bir kişinin iktidarı olacak. Bu, bizim için son şans. 'Muharrem İnce genel seçimi bekleseydin de ondan sonra aday olsaydın, erken davrandın' diyenlere bunu söylüyorum.

Muharrem İnce bekler ama Türkiye beklemez. Memleket büyük bir batağa saplanmış, daha da büyük bir batağa saplanacak, başkanlık sistemi bu ülkede solcuların, devrimcilerin, aydınlık insanların, Atatürkçülerin başına bela olur. Onun için CHP'nin bu seçimde iktidar olması, oyunu çok çok artırması, 367 belasına takılmaması lazım. Model ülke Türkiye'yi yaratmak için, model parti CHP'yi yaratmalıyız. Türkiye'de demokrasi diyebilmek için partide demokrasi deme ihtiyacı vardır. 'Ben Türkiye'ye demokrasi getireceğim, demokrasiyi kurumsallaştıracağım' derseniz, size kimse inanmaz. Önce inandırıcı olacaksınız. Ben bir yola girdim. Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan."

İnce, CHP'yi iktidar yapacağını belirterek, kurultayda delegelerin kapıkulu olmadığına, özgür bireyler olduklarına inandığı dile getirdi.

"Ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar, genel başkan yardımcıları kimleri ararsa arasın, tehdit etsinler, 'İmzanı geri çek' desinler, hiç merak etmeyin. Ben, bu partinin yürekli insanlarına, yürekli kadınlarına, yürekli gençlerine, devrimcilerine, solcularına inanıyorum" diyen İnce, sokağa çıkıldığında CHP'de umut görülmüyorsa sadece milletvekili hayali kurulabileceğini vurguladı.

İnce "Ben milletvekili hayali kurmuyorum. Ben bu ülkede başbakanlık hayali kuruyorum. Genel başkalığımda sonraki kurultaya giderken, hiçbir il başkanına beni destek açıklaması yaptırmayacağım, yasak olacak. Genel başkanlar, aday olabilmek için il başkanlarının desteğine ihtiyacı mı var? Eğer buna ihtiyacı varsa, yazık. Asla olmayacak, il başkanları beni genel başkan olduğum zaman destek açıklaması yapmayacak. Delegeleri özgür bırakacaklar. Genel başkanı da tüm üyelerle seçeceğiz" diye konuştu.

- "Seçim üyelerle yapılsa yüzde 85-90 oy alacağıma eminim"

Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın devletin imkanlarını, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ise kendi imkanlarını kullandığının ve adil bir yarış olmadığının söylendiğini hatırlatan İnce, "Ey genel başkanım, ey benim Kemal ağabeyim, sen partinin olanaklarını kullanıyorsun, ben yalnız başıma, tek başıma mücadele ediyorum. Önce kendin demokrat olacaksın. Genel merkezin telefon paralarını cebinizden ödeyeceksiniz bu ay. Herkese telefon açıyorsun. Tayyip Erdoğan'a akıl verirken iyi, kendiniz de demokrat olacaksınız" ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, partide genel başkanlık seçiminin üyelerle yapılması halinde yüzde 85-90 oy alacağına emin olduğunu ifade ederek, delegelerle de farklı sonuç çıkmayacağına inandığını söyledi.

Kurultayın, küçük salonda yapılmasını eleştiren İnce, "Genel başkanımız 2010'da 'Açın kapıları. Korku imparatorluğunu yıkacağım' diyordu. Nereye gitti o Gandi, o yürekli adam, o sakin güç? Nereye gitti o devrimci Kemal?" dedi.

İnce, seçim kazanma iddiasında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Size söz veriyorum, önümüzdeki 2 seçimde, genel seçim, yerel seçim, referandum fark etmez, CHP'yi birinci parti yapamazsam, pazartesi sabahı istifa ederim. AKP'yi tarihin çöplüğüne göndermek için CHP'den yetki istiyorum. Ben bu ampülü söndürürüm. AKP'nin başında uzun bir adam vardı, bizdeki biraz daha kısaydı. Şimdi AKP'nin başında kısa bir adam var, CHP'nin başına da uzunu gelsin. Önce 2015'te kısasını indireyim, sonra uzununu indireyim, ikisini birden indireceğim."

Yüzde 15 kontenjanını yüzde 5'e düşüreceklerini, iki defa üst üste CHP'yi birinci parti yapamayan genel başkanın gideceğini belirten İnce, İstanbul İl Başkanlığını ziyaret etme nedenini de "AKP tırmanışa İstanbul'dan başladı, onları önce İstanbul'da yıkacağız" şekinde açıkladı.

- "CHP'ye yakışır bir nezaketle karşıladık"

Oğuz Kaan Salıcı da Muharrem İnce'nin il başkanlığına nezaket ziyaretinde bulunduğunu dile getirerek, "Aramızda Yalova'dan arkadaşlar da var, onlarla da tanıştım. Ben hepinize hoşgeldiniz diyorum. Sayın İnce'yi ve arkadaşlarımızı CHP'ye yakışır bir nezaketle karşıladık" dedi.

İnce'nin konuşmasının ardından söz alan Salıcı, "CHP'nin demokrasi yolunda olduğundan kimsenin şüphesi olmasın. Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen bir il başkanı, diğer genel başkan adayının yanında basın toplantısında ve Türkiye'nin önünde bütün soruları cevaplıyor" ifadelerini kullandı.

AABu haber 374 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,611 µs