En Sıcak Konular

Rusya, o iddiaları yalan olarak nitelendirdi

23 Ağustos 2014 18:45 tsi
Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in insani yardım konvoyunun Kiev'in rızası ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin katılımı olmaksızın Ukrayna topraklarına girdiği yönündeki açıklamasını "yalan" olarak nitelendirdi

Rusya, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in insani yardım konvoyunun Kiev'in rızası ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin katılımı olmaksızın Ukrayna topraklarına girdiği yönündeki açıklamasını "yalan" olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rasmussen'in insani yardım konvoyuyla ilgili açıklamasına cevap verildi.

Açıklamada, "NATO Genel Sekreteri Rusya'yı, Ukrayna makamlarının rızası ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin katılımı bulunmaksızın bu ülkeye girmekle suçladı. Bu başka bir yalandır. Kiev, izin verdiğini 12 Ağustos'da nota ile bildirdi. Ayrıca sınır kapısında da bir haftaya yakın Ukraynalı gümrük görevlileri görev yaptı" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı da yayımladığı açıklamayla, Rasmussen'in "NATO, Ukrayna’nın çevresinde Rus kara ve hava kuvvetlerinin alarm verici yığınağını gözlemliyor" şeklindeki açıklamasını reddetti.

Rasmussen, yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini yine ihlal ettiğini vurgulayarak, konvoyun sivillere yardım mı yoksa silahlı ayrılıkçılara katkı amacı mı taşıdığına yönelik soruların oluşmasına neden olduğuna dikkati çekmişti.

 Rusya'nın Ukrayna ordusunun ayrılıkçılara karşı terörle mücadele operasyonu yürüttüğü bölgeye gönderdiği insani yardım konvoyu, malzemeleri teslim ettikten sonra bugün geri dönmüştü. 

AABu haber 295 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,339 µs