En Sıcak Konular

Rus konvoyu Ukrayna’ya girdi

23 Ağustos 2014 13:13 tsi
Rus konvoyu Ukrayna’ya girdi Günlerdir Ukrayna sınırında bekleyen Rus yardım konvoyu Ukrayna'ya girdi.

İnsani yardım konvoyunun Rusya’nın aldığı kararla Ukrayna topraklarında ilerlemeye başladığı Dışişleri Bakanlığı özel bildirisiyle duyuruldu. Açıklamada, “Kiev yönetiminin insani yardım konvoyunu oyalamasına daha fazla tahammülümüz kalmadı. İnsanlık dramı yaşanan Lugans şehrinde halk bu yardımı beklerken, Ukrayna yönetimi işi sürüncemede tutmak için elinden geleni yapıyor. Bu nedenle Rusya yönetimi konvoyun Ukrayna topraklarına girmesi kararı almıştır. Konvoyun güvenliği için gereken tüm güvenlik garantilerinin verildiğini hatırlatmak isteriz. Konvoya Uluslararası Kızıl Haç yetkilileri yanı sıra Rusya Kızıl Haç görevlileri de eşlik edecek” denildi.

Ancak Ukrayna sınırını geçerek Lugans şehri istikametinde yol alan insani yardım konvoyuna Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (UKK) refakat etmediği ortaya çıktı.

KIZLHAÇ REFAKAT ETMEDİ
Rus insani yardım konvoyunun İzvirno sınır kapısından geçerek ayrılıkçıların kontrol ettiği bölgeye girmesinden kısa süre sonra UKK açıklama yaparak, “Rus konvoyuna biz refakat etmiyoruz. Bölgede dün gece şiddetli çatışmalar yaşandığı için verilen can güvenliği teminatlarını yeterli bulmadık. Rus tarafı yardımı tek başına ulaştırıyor” dedi.

Rusya insani yardım konvoyunun ayrılıkçıların kontrolündeki “İzvirno” sınır geçiş noktasından Ukrayna’ya girmesi güvenlik faktörünü ön plana çıkarıyor. Rus araç ve personelden oluşan insani yardım konvoyuna herhangi bir tarafın saldırı düzenlemesi durumunda ilk başta Moskova ile Kiev, ardından da Rusya ile batı arasında yeni kriz patlak vermesine neden olacağı şimdiden konuşuluyor.


Bu arada Ukrayna topraklarına giriş yapan Rusya insani yardım konvoyuyla ilgili Putin’in basın sözcüsü Dmitriy Peskov kısa açıklama yaparak, “Rusya Devlet Başkanı, insani yardım konvoyunun Ukrayna’da ilerleyişini yakından takip ediyor” açıklamasını yaptı.

Resmi Kiev yönetimi geçtiğimiz hafta Rusya’nın gönderdiği yardım konvoyuyla ilgili uyarı açıklaması yaparak “Konvoy Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetiminde ülkeye giriş yapması durumunda ilhakçı unsur ve hedef sayılacak” demişti.

Ukrayna krizini yakından takip eden batıdaki gözlemciler ise Rus insani yardım konvoyuna herhangi bir saldırı düzenlenmesi durumunda Moskova’nın Ukrayna’ya askeri müdahale başlatabileceği tehlikesi bulunduğunu dile getirmişti.


Bu haber 456 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,925 µs