En Sıcak Konular

Savunmaya Pentagon modeli

23 Ağustos 2014 10:26 tsi
Savunmaya Pentagon modeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin son günlerinde, Köşk tarafından Türkiye’nin en çok tartışılan konulardan sivil-asker ilişkileri konusunda rapor yayınlandı.

Gül’ün himayesinde, asker ve sivil uzmanların birlikte hazırladıkları raporda, “Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasın”, “Bedelli askerlik olmasın”, “Genelkurmay, Savunma Bakanlığı’na bağlanmasın” önerileri yer aldı. Son MGK üyelere sunulan ve Gül’ün önsözüni yazdığı rapordan bazı tespitler şöyle:

Dövizli askerliğe devam

“Profesyonel askerliğe geçmenin hedef lenmesi” önerilen raporda, yurtdışındaki Türkler için uygulanan “dövizli askerliğin” sürmesi, Türkiye’de yaşayanların yararlandığı “bedelli askerliğin” ise kaldırılması önerildi.

Genelkurmay bağlanmasın

- Mevcut haliyle bir tedarik ajansı gibi çalışan ve ciddi bir sivil kapasite eksikliği içinde olan Milli Savunma Bakanlığı’na Genelkurmay Başkanlığı gibi güçlü, tecrübeli ve bilgi birikimine sahip bir askeri yapının bağlanması ne arzu edilen düzeyde bir sivil-asker işbirliğini ne daha fazla etkinliği ve verimliliği sağlayacaktır.

- Genelkurmay’ın Türkiye’ye özgü şartlar sebebiyle geçmişte üstlenmiş olduğu muhariplik dışında kalan görevlerini MSB’ye bırakması gerektiği değerlendirilmektedir.

- Genelkurmay Başkanı’nın kuvvetler arasında dönüşümlü olarak atanması düşünülsün. (Sadece Karacılar Genelkurmay Başkanı olabilir.)

TSK, Genel Müdürlük değildir

- Siyasi otoritenin silahlı kuvvetlerle ilişkisi diğer kamu kuruluşlarıyla olan ilişkilerine, örneğin herhangi bir genel müdürlükle olan ilişkilerine benzeyemez. Demokratik rejimlerde son söz daima siyasi otoritede olmakla birlikte, silahlı kuvvetlerin kendine göre bir hiyerarşisi, disiplin, terfi ve tayin kuralları ve bu gibi alanlarda belli bir ölçüde takdir yetkisi vardır.

Sınır ötesi kabiliyeti artırılsın

- TSK’nın, Türkiye’nin vizyonuna ve sınırların ötesinden itibaren güvenliğin sağlanması ilkesine uygun biçimde sınır ötesinde askeri varlık bulundurulabilecek şekilde stratejik intikal, üs bölgesi oluşturma gibi yetenekleri kazanması gerekir.

- Gelişmiş ülkelerle karşılaştırılınca muharip güç oranımız düşük.

Savunmaya Pentagon modeli

- Savunma yönetimi bütünlüğü için MSB, Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarını aynı kampüs içinde toplayacak, ABD veya Fransa’daki benzer bir fiziksel mekan yapılmalı.

MGK devam etsin, üyesi azalsın

MGK’nın istişari bir yapı olarak devamında yarar görülmektedir. Üye sayısı ise NATO ülkelerindeki benzerleri ile mukayese edildiğinde fazladır.

Bu haber 648 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,874 µs