En Sıcak Konular

12 Türk gemici için yardım kampanyası

22 Ağustos 2014 21:20 tsi
Bir gemi firması tarafından 2 ay önce Kanada'ya getirilerek kaderlerine terkedilen 12 Türk gemici, Kanada'da mahsur kaldı.

Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Sorel kenti limanına demirleyen Panama bandıralı Phoenix Sun isimli gemiyi götürmek üzere işe alınan 12 Türk gemici, nisanda geldikleri şehirde gemi firması sahipsiz bıraktı. Henüz ismi açıklanmayan şirketin, 60 bin doları geçen liman ücretlerini ödememesi yüzünden kaderlerine terkederek gittiği Türk gemiciler, aylardır hapishane şartlarında yaşıyorlar.

 Yerel televizyon kanallarının yayınları ile bir anda ülke gündemine gelen Türk denizciler için, Sorel kentinde gıda ve insani yardım kampanyası başlatıldı. Bir televizyon kanalına konuşan 12 kişilik ekibin başı ve gemi kaptanı Semih Özkan, "Burada hapishanede gibiyiz. Paramızın ödenmemesi, biz olduğu kadar ailelerimizi de etkiliyor. Şu an stres doluyuz. Ailelerimizin geçimi, bizim yollayacağımız paraya bağlı" dedi.

Denizciler Birliği sahip çıktı

Öte yandan olayın duyulması üzerine harekete geçen Kanada Uluslararası Denizciler Birliği, 12 Türk gemici için harekete geçti. Birlik Başkanı James Given, birlik üyelerine yayınladığı mesajda, "Türkiye'den 12 kardeşimiz buraya çalışmak için geldi. Ancak onlar, yiyecek yemekleri ve içecek suları olmadan, barbarlığın da ötesinde bir anlayışla yalnız bırakıldılar. Şimdi herkes için onlara yardım etme zamanı" çağrısında bulundu.

 Sorel Belediye Başkanı Serge Pelequin de 12 Türk gemicinin tüm gıda, içecek ve temizlik ihtiyaçlarının belediye ve şehir halkının imkanları ile karşılanacağını açıkladı.

stargazete.com


Bu haber 329 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,234 µs