En Sıcak Konular

''İstihdam sektörü tam anlamıyla güçlenmiş değil''

22 Ağustos 2014 19:25 tsi
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, istihdam sektörünün henüz tam anlamıyla güçlenmediğini ve erken faiz artırımının sektördeki iyileşmeyi frenleyebileceğini söyledi.

Wyoming eyaletinin Jakson Hole kasabasında düzenlenen toplantıda konuşan Yellen, Fed'in kendi göstergeleri dikkate alındığında, "yüzde 6,2'ye düşen işsizlik oranının istihdam sektöründeki iyileşmeyi abarttığını" belirtti. İstihdam sektöründeki atıl kapasiteyi ölçmenin zor olduğunu ifade eden Yellen, işgücü katılım oranının hala ABD tarihinin en düşük seviyelerinde seyrettiğine dikkat çekti.
 
Yellen, ekonominin düzelmesiyle daha çok insanın yeniden iş aramaya başlayabileceğini ve bunun işsizlik oranını tekrar yükseltebileceğini ileri sürdü.
 
''Uzun süreli işsizler, işverenler tarafından ciddi olarak değerlendirilmiyor. Bu işsizlik oranının ortaya koyduğundan, daha az kişinin iş adayı havuzunda olduğunu ve işçi ücretlerinin daha hızlı yükselerek enflasyonu yukarı çekebileceğini öneriyor'' şeklinde konuşan Yellen, düşük faiz politikasının istihdam sektörünü güçlendirmek için kullanılmaya devam edilmesi görüşünde olduğunu dile getirdi.
 
Buna karşın, Fed'in daha 'şahin' olarak bilinen isimlerinden Philadelphia Fed'in Başkanı Charles Plosser, düşük faiz oranının çok riskli olduğunu ve sarsıcı sonuçlara yol açabileceğini öne sürdü.
 
Plosser,''Ekonominin şuanki ve gitmekte olduğu gidişat dikkate alındığında, çok riskli bir politika izliyoruz'' değerlendirmesini yaptı.
 
Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin(FOMC) 29-30 Temmuz'da gerçekleşen toplantı tutanakları da komite üyeleri arasında görüş farklılıkları olduğu yansıtmıştı.
 
Tutanaklarda, bazı komite üyelerinin, ekonominin normalleşme için yeterli derece güçlendiğini ileri sürerken, bazılarının ise daha çok kanıt görmek istedikleri ifadelerine yer verilmişti.
 
Analistler, Fed'in işsizliğe ve enflasyona daha çok önem veren isimlerinden Yellen'ın faiz artırımı için esneklik arayışında olduğunu ancak faizlerin ne zaman yükseltileceğine dair yeni bir ipucu vermediğini belirttiler.

aa


Bu haber 278 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,010 µs