En Sıcak Konular

PKK'dan şaşkına çeviren heykel açıklaması!

22 Ağustos 2014 17:50 tsi
Lice'deki heykel krizini yorumlayan PKK'nin en önemli isimlerinden Sabri Ok çok konuşulacak bir açıklama yaptı: O heykel orada nasıl yapıldı, kimin kararıyla yapıldı gerçekten bilmiyoruz!

Çözüm sürecindeki en kritik eşiklerden biri haline gelen Lice'deki heykel krizinde esrar perdesi giderek derinleşiyor. PKK'nın ilk silahlı eylemini yöneten komutanı olan Mahsum Korkmaz'ın heykelinin kimler tarafından ne amaçla dikildiği sorgulanırken ANF'ye konuşan KCK yönetiminin en önemli isimlerinden Sabri Ok şaşkına çeviren bir açıklama yaptı. Ok "Mahsum Korkmaz yoldaşımızın heykeli ya da büstü orada nasıl yapıldı, kimin kararıyla yapıldı gerçekten bilmiyoruz. Bu hareketimizin bir kararı değildi." dedi.

BU SÜREÇTE BÖYLE BİR KARARIMIZ YOKTU! KİM YAPTI BİLMİYORUZ!

Gündemi allak bullak eden ve iki sivil ile bir askerin hayatını kaybetmesine neden olan heykel krizini değerlendiren Sabri Ok, PKK yönetiminin Lice'ye Mahsum Korkmaz heykeli dikmek gibi bir kararı olmadığını açıkladı. Heykelin kimler tarafından ne amaçla yapıldığını bilmediklerini vurgulayan Ok, bu kararın bir zamanlama sorunu taşıdığını söyledi. Heykel krizinin perde arkasına dair en şaşırtıcı açıklamaya imza atan Ok "Mahsum Korkmaz yoldaşımızın heykeli ya da büstü orada nasıl yapıldı, kimin kararıyla yapıldı gerçekten bilmiyoruz. Bu hareketimizin bir kararı değildi. Böyle bir süreçte hareketimizin şehitler mezarlığında Egid yoldaşın böyle bir anıtının dikilmesi yönünde bir kararı olmadı. Tabii ki gün gelecek Egitlerin, Mazlumların, Kemallerin, Hayrilerin anıtları büstleri anıları yaşatılacak ve Kürt halkı da bunları görecektir. Ama bu gün böyle bir süreçte böyle bir kararımız yoktu. Bunu kim yaptı bilmiyoruz." dedi.

TÜRKLERİN DEĞERLERİNE SAYGILIYOZ! AMA OPERASYONUNU LANETLİYORUZ!

"Biz de Türklerin, diğer halkların, inançların tarihten gelme değerlerine tabii ki saygılı olmak durumundayız" diyen Ok, devletin heykeli yıkması ve bir askerin botları ile verdiği poza ise ateş püskürdü.  Sabri Ok "bunu yok etmek buna müdahale etmek büyük bir haksızlık, büyük bir tahammülsüzlük ve bunun da ötesinde sömürgeci zihniyetin bir tezahürüdür. Kesinlikle bir saldırıdır bunu lanetliyoruz, kınıyoruz." diyerek operasyona tepki gösterdi.

İşte Sabri Ok'un heykel krizine ilişkin açıklamaları:

O MEZARLIK KÜRTLERİN KUTSALIDIR TÜRK DEVLETİ SAYGI DUYMALI

On yıllardır Kürdistan’da sürdürülen savaşta Kürt halkının geliştirdiği özgürlük mücadelesinde verdiği binlerce on binlerce yiğit şehit insanı vardır. Bunların birçoklarının mezar yerleri halen bilinememektedir. Nerede kaybedildikleri halen bilinmemektedir. Kürtler bizzat kendi araştırmalarıyla kendi imkanlarıyla bulabildiği evlatlarının, kızlarının ve oğullarının cenazelerini bir yerlerden getirip bir mezarlık oluşturuyorlar. Bu Kürt halkının kutsal değerleridir ve Türk devleti her şeyden önce buna saygılı olmak zorundadır.

HEYKELİ KİM DİKTİ GERÇEKTEN BİLMİYORUZ!

Mahsum Korkmaz yoldaşımızın heykeli ya da büstü orada nasıl yapıldı, kimin kararıyla yapıldı gerçekten bilmiyoruz. Bu hareketimizin bir kararı değildi. Böyle bir süreçte hareketimizin şehitler mezarlığında Egid yoldaşın böyle bir anıtının dikilmesi yönünde bir kararı olmadı. Tabii ki gün gelecek Egitlerin, Mazlumların, Kemallerin, Hayrilerin anıtları büstleri anıları yaşatılacak ve Kürt halkı da bunları görecektir. Ama bu gün böyle bir süreçte böyle bir kararımız yoktu. Bunu kim yaptı bilmiyoruz. Fakat AKP’nin ve Türk devletinin tahammülsüz,  gerçekten böyle inkarcı, retçi,  halkın değerlerine saygısı olmayan bir şekilde şehitler mezarlığına saldırması halkın çok değer biçtiği bir ulusal kahramanın anıtını araçlarla yere devirip çekip götürmesine kimse hak tanımaz.

ASKERİN BOTLARINI HEYKELE BASMASI 90'LARI HATIRLATTI

Bir askerin ayağını büstün başına koyarak fotoğraflarını sosyal medyada paylaşması, ‘90’lı yıllarda şehit düşen bazı arkadaşlarımızın kafalarına özel timler ve Türk ordusu askerleri ayaklarını koyarak poz verirlerdi bunu hatırlattı. Bu çığırından çıkmış, hiç bir şekilde ahlak ve hukuk tanımayan bir zihniyettir ve tehlikelidir. Sorumluları uyarıyoruz. Uluslar, halklar ve topluluklar birbirlerinin varlıklarına, değerlerine ve özgürlüklerine saygı göstermelidir. Kürtlerin böyle hassasiyetleri vardır, Türklerin de vardır.

TÜRKLERİN VE DİĞER HALKLARIN DEĞERLERİNE SAYGILIYIZ

Biz de Türklerin, diğer halkların, inançların tarihten gelme değerlerine tabii ki saygılı olmak durumundayız. Bizim böyle hiçbir zaman vahşi tutumumuz olmadı. Ama Türk devleti de sorumluluğunu bilerek Kürt halkının değerlerine saygılı olmak durumundadır. Değerlerine saldırması Kürt halkı için tabii ki bir direniş sebebi olur. Kürler tepki gösterir. Bu güne kadar halkımız en kötü zamanlarda boyun eğmedi, bundan sonra da hiçbir zaman boyun eğmez. Değerlerine karşı bir saldırı olursa tabii ki var gücüyle bir direniş geliştirir.

HEYKELİN NASIL BİR KARARLA YAPILDIĞINI BİLMEMEKLE BERABER...

Egit yoldaşın anıtının böyle bir zamanda nasıl bir kararla yapıldığının bilmemekle beraber bunu yok etmek buna müdahale etmek büyük bir haksızlık, büyük bir tahammülsüzlük ve bunun da ötesinde sömürgeci zihniyetin bir tezahürüdür. Kesinlikle bir saldırıdır bunu lanetliyoruz, kınıyoruz. Halkımızın bu haksızlığa karşı serhıldanlara kalkması ve direniş geliştirmesi, kendi değerlerine sahip çıkma kararlılığını göstermesi anlamlı ve değerlidir. Hiç kimse Kürtlerin değerlerine böyle kolay müdahale edilmeyeceğini ya da müdahale edilirse hiçbir tepki gelişmeyeceği yanlışına kapılmamalıdır.

Bu haber 307 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,647 µs