En Sıcak Konular

Eski genelkurmay başkanından IŞİD çağrısı

22 Ağustos 2014 17:32 tsi
İngiltere'nin eski Genelkurmay Başkanı Lord Ricard Dannatt, İngiliz hükümetine IŞİD karşı hava saldırıları düzenleyen ABD'ye destek vermesi çağrısında bulundu.

BBC Radyo 4'e konuşan İngiltere'nin eski Genelkurmay Başkanı Lord Ricard Dannatt, İngiltere'nin IŞİD'e karşı er ya da geç hava saldırısı başlatmasının kaçınılmaz olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Lord Dannatt, "Bölgedeki Tornado jetlerimizin sadece fotoğraf çekip, istihbarat toplamakla yetinmeyeceği, Amerikalılarla bombalama kararını vereceğimiz zamanın geleceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Irak'tan sonra Suriye'de de IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenleme olasılığına değinen Dannatt, İngiliz hükümetinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la görüşmeye açık olması gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'a 2010'daki genel seçim öncesi askeri konularda tavsiyelerde bulunan Dannatt sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eski bir deyiş olan 'Düşmanımın düşmanı dostumdur', İran'la ilişkilerimizde yankılanmaya başladı. Aynı durumun Esad'la olan ilişkimizde de geçerli olacağını düşünüyorum. Esad'la bir şekilde görüşülmesi gerekli çünkü Suriye üzerinde düzenlenecek hava saldırılarıyla ilgili herhangi gelişmenin Esad rejiminin onayından geçmesi gerekir."

Başbakan David Cameron,  birkaç gün önce yaptığı açıklamada ülkesinin Irak'a asker göndermeyeceğini belirtmiş ve IŞİD'e baskı uygulanması için müttefik ülkeler ve yeni Irak hükümetiyle çalışılacağını söylemişti. Cameron, "İngiltere'nin Irak'ta başka bir savaşa dahil olmayacağı konusundaki tavrım çok açık. Kara kuvvetlerimiz, muhabere alanına gönderilmeyecek" ifadelerini kullanmıştı.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) ait jetler, IŞİD'in faaliyetlerine ilişkin bilgi toplamak amacıyla Irak üzerinde zaman zaman gözetleme uçuşları yapıyor. İngiltere Irak'a insani yardım göndermeye devam ederken başka ülkeler tarafından sağlanan askeri mühimmatın Kürt güçlere ulaştırılmasına da yardımcı oluyor.

AABu haber 307 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,049 µs