En Sıcak Konular

Muhalefet Meclis'in çalışmasına karşı

22 Ağustos 2014 16:25 tsi
CHP'nin ardından diğer muhalefet partileri MHP ve HDP de Meclis'in 28 Ağustos'tan sonra yasama faaliyetinde bulunmasına karşı çıkıyor.

CHP'nin ardından diğer muhalefet partileri MHP ve HDP de Meclis'in 28 Ağustos'tan sonra yasama faaliyetinde bulunmasına karşı çıkıyor.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AK Parti'nin, Meclis'in 28 Ağustos'tan sonra çalışmaya devam etmeyi öngören çalışma takvimine ilişkin  AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Meclis'in çalışmaması gerektiğini savunan Vural, Torba Tasarı ve CMK Teklifi'nin yasalaştırılmak istendiğini, Meclis'in bu şekilde çalıştırılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Torba Yasa'daki 40 bin öğretmen atamasına ilişkin, acil ihtiyacı gidermeye yönelik konuya gerekli desteği vereceklerini belirten Vural, Torba Tasarı'nın aciliyetinin bulunmadığını savundu. Vural, "Acil olsaydı bundan önce çıkarırlardı" dedi.

Türkiye'de şu anda hükümet ve hukukun olmadığını iddia eden Vural, "Herşey yapılabilir. Taş da düşebilir ayı da çıkabilir. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Erdoğan, 28 Ağustos'taki devir teslim töreninden sonra, 'ben başbakanlığı bırakmam' derse ne yapacağız bilmiyorum. Basımevi Müdürü, 'ben yayınlamıyorum' derse ne olacak? Türkiye'nin en güçlü adamı Basımevi Müdürü" diye konuştu.

Vural, yeni hükümetin, hangi tasarıların görüşülmesi gerektiğine dair öneride bulunması gerektiğini ifade etti. Vural, Hükümet'in bu konudaki tercihlerinin parlamentoya gelmesinde yarar olduğunu belirtti.

"Karar sadece AKP'nin"

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da iktidar ile muhalefet partileri grup başkanvekillerinin, Meclis'i kapatırken 1 Ekim'e kadar hiçbir yasanın görüşülmemesi konusunda anlaştığını söyledi.

AK Parti'nin çalışma kararını muhalefete danışarak alması gerektiğini dile getiren Buldan, "Diğer gruplarla bunu yaptı mı, bilmiyorum ama HDP olarak bizimle temasa geçilmedi. Karar sadece AKP'nin kararı" dedi.

Torba kanun tasarısındaki öğretmen atamalarının tek madde olarak geçirilebileceğini ifade eden Buldan, öğretmen atamalarının yapılması gerektiğini belirtti. Buldan, "Öğretmen atamasına ilişkin yasa gelirse imzamızı atarız ama bunun dışında kanun görüşülmesine karşıyız" diye konuştu. 

AABu haber 273 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,714 µs