En Sıcak Konular

Erdoğan'ı Köşk'te atlı birlik karşılayacak

22 Ağustos 2014 13:40 tsi
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını "A Tipi" törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralacak.

10 Ağustos'ta yapılan seçimlerde halkın oyuyla Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını "A Tipi" törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralacak.
 
Erdoğan, 28 Ağustos'ta Köşk yolculuğuna TBMM'de yemin ederek başlayacak.
 
Genel Kurul, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çağrısı saat 14.00'te olağanüstü toplanacak.
 
Çiçek'in, TBMM Başkanı olarak oturumu açmasının ardından en yaşlı Başkanvekili sıfatına haiz olan Ayşenur Bahçekapılı vasıtası ile TBMM Genel Kurulu'na Erdoğan'ı andiçmek üzere davet edecek.
 
Anayasa ve içtüzük hükümlerine göre siyah takım elbise giyecek Erdoğan, salona "başbakan" sıfatıyla girecek.
 
12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağı Başkanlık Divanı'nda alan Erdoğan, Genel Kurul kürsüsünde andiçecek. Erdoğan ant içmesini, Genel Kurul'da bulunan milletvekilleri ve konuklar ayakta izleyecek.
 
Erdoğan, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bahçekapılı'nın eşliğinde Genel Kurul Salonu'ndan ayrılacak. Erdoğan'ı Başkanvekili Bahçekapılı, askeri tören kıtasıyla uğurlayacak.
 
Cumhurbaşkanlığı forslu makam aracına binecek
 
Tören için TBMM'ye gidecek Cumhurbaşkanlığı Yaveri de Erdoğan'a yemin etmesinin ardından programlarında eşlik edecek.
 
TBMM'de Cumhurbaşkanlığından gelen forsu kapalı makam aracı Erdoğan'ı bekleyecek. Yeminin ardından forsu açılacak makam aracıyla Erdoğan, seremoninin ikinci ayağı olan Anıtkabir ziyaretine geçecek. Anıtkabir'de mozoleye çelenk koyacak Erdoğan, ardından Köşk'teki devir teslim törenine geçecek.
 
Çankaya'ya eşiyle çıkacak
 
Anıtkabir ziyaretinden sonra Erdoğan, saat 16.30'da düzenlenecek devir teslim törenine katılmak üzere eşi Emine Erdoğan ile Çankaya Köşkü'ne gidecek.
 
Devir teslim töreninde Erdoğan için A Tipi devlet töreni uygulaması yapılacak. Bu kapsamda Erdoğan çifti giriş kapsında atlı birlik tarafından karşılanacak. Karşılamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de bulunacak.
 
Atlı birliğin eşliğinde tören alanında kendisini bekleyen Sancak ve Onur Kıtası'nı selamlayacak Erdoğan, daha sonra Büyük Şeref Kapısı'nda Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından karşılanacak.
 
Cumhurbaşkanlığı makamında Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Gül baş başa görüşme yaparken, eşleri de diğer bir odada bulunacak.
 
Gül ve Erdoğan çifti davetlilerle buluşacak
 
Erdoğan ve Gül, görüşmenin ardından Çankaya Köşkü Büyük Resepsiyon Salonu'nda düzenlenecek devir teslim töreninde kendilerini bekleyen davetlilerin karşısına çıkacak.
 
İstiklal Marşı ile Gül ve Erdoğan'ın özgeçmişlerinin okunmasının ardından, halef-selef cumhurbaşkanları konuklara hitaben birer konuşma yapacak.
 
Törenin ardından düzenlenecek resepsiyona katılmaları beklenen Gül çifti, Köşk'ten sade bir şekilde uğurlanacak.
 
Görevini düzenlenen seremonilerin ardından Erdoğan'a devredecek Gül, Çankaya Köşkü'nden Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan makam aracıyla ayrılacak.
 
Gül çiftinin Çankaya Köşkü'nden ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Resepsiyon Salonu'nda kendilerini tebrik etmek için bekleyen davetlilerin yanına dönecek ve kutlamaları kabul edecek.

aa


Bu haber 267 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,059 µs