En Sıcak Konular

Fransa'da Türk radyosuna saldırı şoku!

22 Ağustos 2014 13:39 tsi
Fransa'nın Lyon şehrinden yayın yapan Fransa'nın ilk radyosu Radyo MİT (Radio Made in Turkey) ırkçı saldırıya uğradı.

Yaz tatili olması dolayısı ile canlı yayınlarını seyrekleştiren radyonun komşu binasındaki bir elektrik kutusu üzerine, bazı kişi ya da kişilerce "1915 kahrolsun faşist Türk devlet"i yazıldı. Radyo MİT stüdyoları Ermeni diyasporasının kalabalık bir nüfusa sahip olduğu Lyon'un Villeurbanne şehrinde bulunuyor. Senelerdir Villeurbanne belediye başkanlığı yapan sosyalist parti üyesi Jean Paul Bret, Ermeni gruplara yakınlığı ile tanınıyor.

"DAHA TEHLİKELİ OLAYLAR OLABİLİR"

2008 yılı belediye başkanlığı seçimlerinde, Yeşiller Partisi belediye encümen azalığı listesinde seçilebilir bir pozisyonda olan Sırma Oran Martz'a "Ermeni soykırımını tanı" baskısı yapan ve Sırma Oran Martz'ı listelerden uzaklaştırmayı başaran Jean Paul Bret'in, Radyo MİT'e hiç bir yardımda bulunmayacağını düşündüğünü söyleyen Radyo MİT POLİTİKA programı animatörü Özcan Mit, "POLİTİKA proğramı ile Fransa'da ve Fransızca yayım yapan medyada ilk defa alışıla gelmiş söylemlerin dışına çıkmayı başardık, Ermeni dosyası konusunda ilk defa politikacılar, gazeteciler, tarih profesörleri Ermeni çizgisi dışında, Fransa topraklarında konuşmaya başladılar. Bu da aşırı milliyetçi, ırkçı ve Türkiye karşıtı bir takım Ermeni diyaspoası elemanlarını rahatsız etti, daha tehlikeli olaylar olabilir" açıklamasını yaptı.

Fransa'da yaşayan Türk ve Ermeni kökenli insanların mutlu bir şekilde yaşamaları ve basın özgürlüğünün muhafaza edilmesi için Fransız yetkililerinin bu alçakça olayı mutlaka aydınlatmaları gerektiğini söyleyen Özcan Mit, radyo Made İn Turkey'in hiç bir hükümete ait olmadığını, radyo yönetici, çalışır ve animatörlerinin gönüllü olduklarını ve herhangi bir yerden, radyodan veya hükümetten para almadıklarını açıkladı.

Fransa'da yaşayan Türklerin seslerinin duyulmaya devam etmesi için tüm insan ve basın hakları koruma derneklerini kendileri ile dayanışma içinde olmaya davet eden Özcan Mit aynı zamanda Türk derneklerini yardıma çağırdı.

Bu haber 277 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,153 µs