En Sıcak Konular

Düzenli internet kullanıcısı arttı

22 Ağustos 2014 11:29 tsi
Türkiye'de 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar kullananların oranı yüzde 53,5, internet kullananların oranı yüzde 53,8 oldu. Düzenli internet kullanıcılarının oranı ise yüzde 44,9'a yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  2014 yılı nisan ayında gerçekleştirilen Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarını açıkladı.
 
Araştırmaya göre, bu yılın nisan ayı itibarıyla Türkiye genelinde internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde 60,2'ye çıktı. Geçen yılın aynı ayında internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde yüzde 49,1’di.
 
Türkiye'de 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar kullananların oranı yüzde 53,5, internet kullananların oranı yüzde 53,8 oldu. Bu oranlar erkeklerde yüzde 62,7 ve yüzde 63,5 iken, kadınlarda yüzde 44,3 ve yüzde 44,1 olarak belirlendi. Bilgisayar kullananların oranı geçen yıl yüzde 49,9,  internet kullanım oranı ise yüzde 48,9'du.
 
Bilgisayar ve interneti kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubunun 16-24 olduğu görüldü. Bilgisayar ve internet kullanımının tüm yaş gruplarında erkeklerde daha yüksek olduğu tespit edildi.
 
Bu yılın ilk üç ayında interneti hemen her gün veya haftada en az bir defa kullanan 16-74 yaş grubu düzenli internet kullanıcılarının oranı yüzde 44,9'a yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 39,5 olarak gerçekleşmişti.
 
Evden internete erişimi olmayan hanelerin yüzde 42,8’i, bunun nedeni olarak internet kullanımına ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Bunu yüzde 31,9 ile internet bağlantı ücretlerinin yüksekliği takip etti.
 
Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde 57,2 oldu. Buna göre hanelerin yüzde 37,9’u sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablo TV altyapısı üzerinden kablolu internet, fiber vb.) ile internete erişim sağlarken, yüzde 37’si mobil genişbant bağlantı ile internete erişti. Hanelerin yüzde 6’sı ise internet erişimi için darbant bağlantı kullandı.
 
İnternet en çok evde kullanıldı
 
İnternet kullanımı en çok evlerde gerçekleşti. Bunu yüzde 38,7 ile işyeri, yüzde 30,2 ile akraba, arkadaş evleri, yüzde 23,3 ile alışveriş merkezi, havaalanı gibi kablosuz bağlantının yapılabildiği yerler ve yüzde 14,3 ile internet kafeler takip etti.
 
Ev ve iş yeri dışında internet için taşınabilir cihaz kullanımı arttı. İnternet kullanıcılarının yüzde 58’i ev ve işyeri dışında internete kablosuz olarak bağlanmak için cep telefonu veya akıllı telefondan yararlanırken,  yüzde 28,5’i taşınabilir bilgisayar (dizüstü, netbook, tablet gibi)  aracılığıyla internete bağlandı.
 
İnternet en çok sosyal medya için kullanıldı
 
İnternet en fazla yüzde 78,8 ile sosyal medya için kullanılırken, bunu yüzde 74,2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 67,2 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama, yüzde 58,7 ile oyun, müzik, film, görüntü indirme veya oynatma, yüzde 53,9 ile e-posta gönderme-alma takip etti.
 
Kişisel amaçla kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde internet kullanma oranı yüzde 53,3 olarak belirlendi. Bu oran geçen yıl yüzde 41,3’tü. Kullanım amaçları arasında kamu kuruluşlarına ait web sitelerinden bilgi edinme yüzde 51,2 ile ilk sırayı aldı.
 
İnternet üzerinden alışveriş arttı
 
İnternet kullanan bireylerin internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 30,8 oldu. Önceki yıl internet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 24,1’di.
 
İnternet üzerinden alışveriş yapanların yüzde 51,9’u giyim ve spor malzemesi, yüzde 27’si ev eşyası (Mobilya, oyuncak, beyaz eşya vb), yüzde 26,8’i seyahat bileti, araç kiralama gibi, yüzde 24,9’u elektronik araçlar (Cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı gibi), yüzde 15,9’u kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) aldı.

aa


Bu haber 274 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,253 µs