En Sıcak Konular

Başkan'a çok özel tören

22 Ağustos 2014 10:23 tsi
Erdoğan'ın yemin töreni için Meclis'te her türlü hazırlık yapıldı. Halkın cumhurbaşkanı için Köşk'te de “A tipi protokol” uygulanacak.

Halkın oylarıyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görevi çok özel iki törenle devralacak. Tarihi gün için hem Meclis, hem de Çankaya Köşkü'nde hazırlıklar tamamlandı. Erdoğan, 28 Ağustos'ta ilk olarak ant içme töreni için TBMM'ye gidecek. Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Başbakanlık bürokratlarının koordinasyonunda gerçekleşecek törende davetlilerin hangi kapıdan gireceklerinden oturma düzenine kadar tüm detaylar titizlikle ele alındı. Meclis'te ziyaretçi yasağının uygulanacağı tören gününde, Genel Kurul'un localarına protokol dışında kimse alınmayacak. Sadece Erdoğan'ın ailesi yasak dışında tutulacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yöneteceği ant içme töreninde Cumhurbaşkanı, mazbatasını da Çiçek'in elinden alacak. Törene Barack Obama ve Vladimir Putin'in de aralarında olduğu devlet başkanları da törenin davetli listesinde bulunuyor.

Bu aşamadan sonra resmen Cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın ikinci durağı ise Çankaya Köşkü olacak. Görevi Ahmet Necdet Sezer'den törensiz alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya'yı en üst düzey (A tipi) devlet töreniyle Erdoğan'a bırakacak. Köşk'ün 1 numaralı kapısında Kara Kuvvetleri Süvari Birliği 21 pare top atışı eşliğinde karşılayacak. Şeref kıtasını birlikte selamlayan halef-selef cumhurbaşkanları, daha sonra eşleriyle birlikte Büyük Şeref Kapısı önünde fotoğraf çektirecek. Devir teslim için düzenlenecek resepsiyona yasama, yürütme ve yargı organlarının yöneticileri, muhalefet liderleri, büyükelçiler, milletvekilleri ve gazeteciler de davet edilecek.

ATLI  BİRLİK HAZIR

Erdoğan'ı Köşk'ün 1 numaralı kapısında Kara Kuvvetleri Süvari Birliği 21 pare top atışı eşliğinde karşılayacak.

Türkiye


Bu haber 285 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,611 µs