En Sıcak Konular

Paralel Yapı'da 6 tutuklama

22 Ağustos 2014 09:02 tsi
Paralel Yapı'da 6 tutuklama İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan emniyet mensubu sayısı 6'ya yükseldi.

İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgulamalarının ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen 32 emniyet mensubundan 10'u daha hakim karşısına çıktı. Şüphelilerden 2'si tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı.
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiği" iddialarına ilişkin başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 32 emniyet mensubu, savcılık sorgularının tamamlanmasının ardından "tutuklanmaları" istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
 
Nöbetçi mahkemede, 12 şüphelinin ardından hakim tarafından ifadeleri alınan ikinci gruptaki 10 şüpheliden, emniyet amiri Haldun Ç. ve komiser Talha Ü. tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı. Böylece, hakim karşına çıkan 22 şüpheliden tutuklananların sayısı 6'ya, serbest bırakılanların sayısı ise 16'ya yükseldi.
 
Son grupta yer alan 10 şüphelinin ise ifadelerinin alınmasına devam edildiği bildirildi.
 
Bu arada, serbest bırakılan emniyet mensupları, adliye önünde bekleyen bazı kişilerce alkışlarla karşılandı. Emniyet mensubu Ramazan M, çıkışta eşine sarıldı, gazetecilere ise ''Alnımız açık, başımız dik'' dedi.
 
Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı, haklarında işlem yapılan söz konusu emniyet mensuplarına destek vermek amacıyla gece saatlerinde İzmir Adliyesi'ne geldi. Kararı herkes gibi eleştirdiğini ifade eden Saygılı, soruşturmanın en başından beri usulsüz olduğunu savundu.
 
Nöbetçi mahkemede hakim tarafından ifadeleri alınan ilk gruptaki 12 şüpheliden, eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, komiser Kürşat Şenol Y. Burak Cemal Y. ve Hamza D. tutuklanmış, 8 kişi ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakılmıştı.

aa

Bu haber 323 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,975 µs