En Sıcak Konular

Altın kritik eşiğe dayandı, dolar tırmanışta

18 Ağustos 2014 12:29 tsi
Altın ve dolar yeni haftaya yükselişle başladı. Dolar 2.17 liranın üzerine çıktı, altının ons fiyatı ise kritik eşiğe dayandı.

Piyasalardaki hareketlilik sürüyor. Bankalararası piyasada dolar 2,17'nin üzerinde işlem görürken, altın ons fiyatı kritik eşik olan 1315 dolar seviyesine yaklaşıyor.

İç siyasi riskler, Moody's açıklaması ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik nedeniyle Cuma günü sert yükselen dolar/TL, yeni haftanın ilk gününde de yüksek seyrediyor. Bankalararası piyasada dolar 2,17 liranın üzerinde işlem görüyor. Devam eden siyasi belirsizliklerin baskısının hissedildiği TL geçen hafta diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken, Moody's'in de bu risklere işaret eden açıklaması Cuma günü piyasalarda bozulmayı hızlandırdı.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, Cuma günü Türkiye piyasalarının gelişmekte olan ülke piyasalarından olumsuz yönde ayrıştığını söyleyerek, "Dolar/TL 2,15'in altına inmekte zorlanıyor ve direnç aralığı 2,1780-2,1880 seviyelerinde" dedi.

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibariyle şöyle:
İSTANBUL    ALIŞ    SATIŞ
ABD Doları    2,1690    2,1750
Avro    2,9040    2,9090
Sterlin    3,5900     3,6400
          
ANKARA          
ABD Doları    2,1640    2,1760
Avro    2,8960    2,9130
Sterlin    3,6050    3,6620

 

 Bankalararası piyasada dolar 2,17'nin üzerinde işlem görüyor.

ALTIN KRİTİK EŞİKTE

Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde 1300 dolar sınırında işlem görüyor.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde 1300 dolar sınırında işlem görüyor. Geçen hafta cuma günü dalgalı bir seyir izleyen altının ons fiyatı 1292 dolara kadar geriledikten sonra Ukrayna merkezli krizde artan jeopolitik risk algısından destek bularak 1315 dolara kadar yükseldi. Hafta sonu Ukrayna - Rusya arasındaki jeopolitik gerginliğin azalması ile düşüşe geçe altının ons fiyatı yeni haftanın ilk gününde 1.300 dolar sınırında işlem görüyor. Analistler, altının ons fiyatının jeopolitik gerginliklerden destek bulduğunu belirterek, jeopolitik risklerin gündeme gelmemesi ve ABD ekonomisinde verilerin iyi gelmeye devam etmesi durumunda altının düşüş trendine girebileceğini dile getiriyor. Teknik olarak altının ons fiyatında 1.292 doların destek konumunda olduğunu belirten analistler, sekiz işlem gününün yedisinde test edilen ve kırılamayan 1.315 doların ise güçlü direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

'ALTIN 1280 DOLARA KADAR GEVŞEYEBİLİR'

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin değerlendirmesinde altının jeopolitik gelişmelere çok tepki verdiğini belirterek, geçen hafta cuma akşamı düşüş trendinde iken Ukrayna - Rusya arasındaki gerginliğin yeniden artmasıyla 1300 doların üzerine çıktığını söyledi. Gerginliğin hafta sonu tekrar düşmesi ile birlikte altının ons fiyatının tekrar 1300 dolar sınırına gerilediğini kaydeden Kalyoncu, jeopolitik gerginlikler bu hafta tekrar tırmanmaz ve gündeme gelmez ise altının ons fiyatının 1.300 doların altına sarkmasının beklendiğini ifade etti. Kalyoncu, ABD'den gelecek ekonomik verilerin de çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları aktardı:

"ABD'de de veriler genelde iyi gelip faiz artışının olabileceği yönünde beklentilere destek veriyor. Bu da altının yönünü aşağı çeviriyor. Kısacası jeopolitik yönde gelişmeler olmazsa altının 1.280 dolara kadar gevşemesi beklenir. Şu anda altının ons fiyatında fiziksel talep görmüyoruz. Belki 1.300 doların altında 1.280, 1.250 dolara yaklaşırsa böyle bir talep gelme ihtimali olabilir. Bu seviyelerde fiziksel talep çok zayıf seyrediyor."

Dolar/TL'de yukarı yönlü hareketler görüldüğü için altının ons fiyatı düşse bile dolar/TL'nin yukarı gidiyor olmasının altının gram fiyatındaki düşüşü sınırladığını belirten Kalyoncu, dolar/TL 2,17, 2,18 seviyelerinin üzerinde çok kalıcı kısa sürede çok yukarı gitmeyeceği beklentisinin olduğunu ve o anlamda altının gram fiyatının ons fiyatı ile birlikte gerileyeceğini söyledi. Kalyoncu, altının gram fiyatının 90 TL'nin altına gerilemesinin beklendiğini ve 85 TL'lere doğru alım gelebileceğini ifade etti.


Bu haber 282 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,062 µs