En Sıcak Konular

PYD'nin silahlı kanadı YPG peşmergeye destek veriyor

3 Ağustos 2014 23:19 tsi


Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'den Irak'a geçen PYD'nin silahlı kanadı YPG (Halk Savunma Birlikleri) güçlerinin, IŞİD’le çatışan peşmergeye destek verdiğini belirtti.

Müslim, "Peşmergeden şehit ve yaralılar var. Bazı yerlerde geri çekilmek zorunda kaldılar. YPG güçleri, onların yardımına koşmak için Irak’a geçti" dedi.

YPG güçlerinin, IŞİD’e karşı savaşta tecrübeli olduğuna işaret eden Müslim, "IŞİD denilen grup, insanları korkutma üzerine kurulu terörist bir örgüttür" ifadesini kullandı.

Müslim, "Irak’a kaç YPG gücü geçti" sorusuna, "Belli değildir. Sınırın her noktasından Irak’a geçtiler. Rabia’da, Sihela’da ve Kürtlerin kontrolündeki diğer her yerde YPG'liler vardır. YPG güçleri, Irak'ta peşmergelerle yan yana IŞİD’e karşı savaşıyor" yanıtını verdi.

Peşmerge ve YPG'nin elinde zayıf silahlar olduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Müslim, "IŞİD’in elinde hangi silah varsa YPG ve peşmergede de var. IŞİD’e karşı bütün peşmergeler seferber edilmelidir. Biz de saldırıları durdurmak için daha fazla destek vereceğiz. Çünkü bu saldırılar, Kürt halkına yöneliktir. Bunları bir yerde durdurmak gerekiyor" diye konuştu.

PYD lideri, Irak ve Suriye'deki Kürt halkı ile Süryani ve Hristiyan gibi farklı azınlıkları korumak için peşmerge ve YPG güçlerinden oluşan ortak birliklerin oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Müslim, Kobani’deki son durumla ilgili ise zaman zaman IŞİD’le çatışmaların sürdüğünü aktardı. PYD lideri, Rojava'yı (Suriye'nin kuzeyi), IŞİD'den korumak için Kürt gençlerin, YPG güçlerine katıldığını söyledi.

IŞİD'in bütün insanlık için tehlikeli olduğunu vurgulayan Müslim, dünyadaki tüm demokratik güçlerin, bu örgüt karşısında durması gerektiğini kaydetti.

PYD'nin silahlı kanadı olarak bilinen YPG, Suriye'de Kürt nüfusun yoğun olduğu kuzey bölgesinin kontrolünü elinde bulunduruyor. YPG güçleri, Afrin, Kobani, Resulayn, Amude ve Kamışlı'nın bulunduğu bölgeleri IŞİD'e karşı koruyor.

AABu haber 351 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,476 µs