En Sıcak Konular

Ya CHP'nin 183 vekili olsaydı !

24 Ağustos 2007 15:23 tsi
CHP, Meclis'e girmemek konusunda direniyor, üstelik Meclis'e giren MHP'yi de suçluyor. Peki Baykal'ın 183 vekili olsa neler olurdu?

Çuvallayan öngörü

Aylar önce 367 tartışmaları yapılırken demiştik ki: Eğer böyle bir karar çıkarsa... Sadece 183 milletvekiline sahip bir parti Meclis'e şantaj yapabilir. " Benim istediğim kişiyi aday göstermezseniz salona girmiyoruz " diyebilir. Dolayısıyla böyle bir dayatmayı mümkün kılan " 367 gereklidir " tezi saçmadır.

O sırada 367 tavşanını şapkasından çıkaran " büyük hukukçu " Sabih Kanadoğlu ne diyordu: " Seçimlerin yenilenmesi korkusuyla partiler uzlaşma arayacaktır. " 22 Temmuz seçimleri ve şu andaki parti tavırları, Kanadoğlu'nun tezini tarumar etmiş durumda:

1) CHP, " Meclis'e girmem de girmem " inadını devam ettiriyor. (Eğer 183 milletvekili olsaydı, görürdünüz Baykal'ın yapacaklarını!)

2) Pes etmeyen CHP, şimdilerde MHP'yi suçluyor. " Meclis'e girmeyin " diyor. Burada tuzu kuru olan parti AKP; güçlü ve moralli parti teşkilatı şu dönemdeki her sınava hazır. MHP ise CHP'nin kuyruğuna takılarak Meclis'e girmeyen DP'nin başına gelenleri gördü; haklı olarak tuzaktan kaçıyor.

3) Seçim sonuçları, Kanadoğlu ve şürekasının hayalini kurduğu tipten bir " yapay uzlaşmayı " da boşa çıkardı. İşte partiler arası zorlama bir uzlaşma olmadan da Cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Özetlersek... Hukukun önemli bir boyutu " öngörüdür. " Yani " böyle yaparsak, şöyle sonuç alırız " şeklinde mantık yürütmektir. Olaylar Kanadoğlu'nu sınıfta bıraktı.

EMRE AKÖZ/SABAH

Samanyolu haberBu haber 295 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,544 µs