En Sıcak Konular

Sadr: Irak hükümeti sona yaklaşıyor

20 Ağustos 2007 20:26 tsi
Iraklı radikal Şii din adamı Mukteda Sadr, Başbakan Nuri El Maliki'nin hükümetinin sonunun yaklaştığını, çünkü Amerikan birlikleriyle yakın çalışmasının buna neden olacağını savundu.

Mukteda Sadr, Necef kenti yakınlarındaki Kufe'de bulunan karargahından İngiltere'nin The Independent gazetesine yaptığı açıklamada, El Maliki hükümetinin, destek tabanını artırma çabalarına rağmen yıkılmanın eşiğinde olduğunu söyledi.

El Maliki hükümetinin yaşayamayacağını çünkü Başbakanın Irak halkının önemli unsurlarıyla çalışmayacağını kanıtladığını belirten Sadr, ''Başbakan Amerikalılar için bir araç ve insanlar bunu açıkça görüyor. Amerikalılar muhtemelen başarısız olduğunu farkettiklerinde değiştirecekler. Burada demokrasi yok, yabancı işgali var'' diye konuştu.

Sadr ile Maliki'nin araları, Başbakanın ABD birliklerinin Irak'tan çekilmesi için bir takvim istemeyi reddetmesi üzerine bozulmuştu. Sadr bunun üzerine 5 yandaşını kabineden çekmişti.

Mukteda Sadr, The Independent gazetesine yaptığı açıklamada, BM güçlerinin, ''Amerikan işgalinin başka bir yüzü'' olmaması gerektiğini de söylemişti.

İngiliz birliklerinin ''karşılaştıkları direniş nedeniyle çekilmekte olduklarını'' ve ''direnişin olmaması durumunda bu birliklerin uzun yıllar bölgede kalacağını'' savunan Sadr, İngiliz birliklerinin Basra'dan ayrıldıktan sonra bu kentin güvenli bir yer olacağını belirtmiş ve İran'ın kendilerine silah sağladığı yolundaki ABD'nin açıklamalarını yalanlamıştı.
 
zamanBu haber 243 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,704 µs