En Sıcak Konular

Halaçoğlu: Ben belgesiz konuşmam

19 Ağustos 2007 16:20 tsi
Halaçoğlu: Ben belgesiz konuşmam Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Kayseri'de konuşmacı olarak katıldığı bir sempozyumda yaptığı konuşma ile ilgili 'Belgesi var mı?' eleştirilerine, "Ben belgesiz konuşmam" açıklamalarıyla karşılık verdi.

'Kürtler Türkmen, Kürt Alevileri Ermeni kökenli' şeklinde sempozyumda konuşma yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Halaçoğlu, bugün katıldığı Dadaloğlu Şenlikleri'nde yaptığı açıklamalarının arkasında olduğunu söyledi.

'Ben belgesiz konuşmam' diyen Halaçoğlu, yaptığı konuşmalarla ilgili eleştiriler olduğu yönündeki soruya ise, "Ben dün açıklama yaptım. Yaptığım açıklama basında yer almış. Nasıl çıktı bilmiyorum. Eleştiriler olmuş. Ne söylendiğini bilmiyorum. Benim yaptığım açıklamalar belgelidir. Belgesiz açıklama yapmam" diye konuştu.

Halaçoğlu, Tomarza ilçesine bağlı Dadaloğlu beldesinde katıldığı Dadaloğlu Şenlikleri'nde açıklama yapmazken, şenlikte düzenlenen programı izledikten sonra tören alanından ayrıldı.

Halaçoğlu ne söylemişti?

İşte Prof. Halaçoğlu'nun tartışmaya neden olan sözleri:

"Müslümanlığı kabul etmiş ve kendisini Türk olarak kabul etmiş insanlar gelip Anadolu'ya yerleşmiştir. Dolayısıyla bunları bir mozayik olarak kabul etmek farkına varmadan ülke içerisinde de bir takım gruplaşmalara neden olmaktadır. Bu konuda özellikle siyasetçilerin çok dikkatli olması gerekir. Araştırmalarımızda Kürt diye bildiğimiz insanların aslında yapısal olarak 'Türkmen asıllı' olduğunu, Kürt Alevi olarak bilinen vatandaşların ise 'Ermeni kökenli' olduğunu gördük. Ülkeyi bölmeye çalışan 'TİKKO ve PKK' terör örgütlerinin içinde yer alan insanların birçoğu Ermeni dönmesi Kürtlerden oluşuyor. TİKKO ve PKK hareketi bizim bildiğimiz gibi Kürt hareketi değildir." 

ZamanBu haber 249 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,523 µs