En Sıcak Konular

Ruhani: 'ABD ile gerginliği azaltmalıyız'

30 Kasım 2013 15:57 tsi
Ruhani: 'ABD ile gerginliği azaltmalıyız' İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İngiliz Financial Times'a verdiği demecinde ABD ile ilişkilere ilişkin "bu aşamada gerginliği azaltmanın ve adım adım karşılıklı güven oluşturmanın gerekli olduğunu" söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiliz Financial Times (FT) gazetesine konuştu. İran'ın nükleer aktivitelerinin barışçıl amaçlı olduğunu defalarca söylediklerini dile getiren Ruhani, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) İran'ın nükleer faaliyetlerini denetlediğini belirtti. Ruhani, "Bildiğiniz gibi, nükleer tesislerimiz IAEA kameraları tarafından sürekli olarak denetleniyor. Gerçek şu ki, ilkemizde kitle imha silahlarına yer yok. Uranyum zenginleştirme çalışmalarımızı ne kadar geliştireceğimiz, nükleer yakıta duyduğumuz ihtiyaca bağlı" ifadesini kullandı.

ABD ile ilişkiler konusunda ise Ruhani, "bu aşamada gerginliği azaltmanın ve adım adım karşılıklı güven oluşturmanın gerekli olduğunu" ifade etti. "İkili ilişkilerdeki sorunlar geçen 35 yılda yaratıldı, sınırlı bir sürede çözülemez" diyen Ruhani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlişkilerde güveni oluşturup oluşturamayacağımızı gösterecek en iyi sınav, nükleer konusu. Cenevre'de atılan adımlar dikkatli ve tam olarak uygulanırsa, güvene yönelik bir adım attık demektir. New York'ta geçmişe göre atmosferin biraz değiştiğine şahit oldum. Entelektüeller, profesörler ve düşünce kuruluşlarıyla yaptığım görüşmelerde, İran'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok etkisi olduğunu hissettim."

"Avrupalılarla müzakereler yürütüyoruz"

Ruhani, Suriye konusunda ise "bu ülkeyle ilgili temel endişenin Suriye topraklarında bulunan terörist gruplar" olduğunu kaydederek, bundan tüm ülkelerin endişe duyması gerektiğini ifade etti. Suriye'deki iç savaşın devam etmesinin bölgenin istikrarını olumsuz etkileyeceğini dile getiren İran Cumhurbaşkanı, "Bu nedenle, bölgedeki ve Batı'daki ülkelerle Suriye'nin geleceğiyle ilgili müzakereler yürütüyorum. Suriye'deki iç savaşın sona ermesi ve tüm terörist grupların Suriye'den ayrılması için elimizden gelen yardımın en iyisini yapıyoruz. Bu konu, Suriye hükümetiyle muhalefet arasındaki müzakerelere bağlıdır" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD ve Batılı güçlerle Suriye konusunda müzakereler yürütüyor musunuz?" sorusuna, "ABD ile değil. Ancak Avrupalılarla görüşmeler yapıyoruz. Eğer İran, Cenevre-2 görüşmelerine katılırsa, doğal olarak orada bulunan herkesle görüşecektir" yanıtını verdi. 

AABu haber 630 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,377 µs