En Sıcak Konular

Türkiye Troyka içerisinde yer alacak

30 Kasım 2013 10:53 tsi
Türkiye Troyka içerisinde yer alacak Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin yarından itibaren 3 yıllık süre için, G-20'nin temel yönlendirme mekanizması olan üçlü yapı (Troyka) içerisinde yer alacağını bildirdi.

 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, Troyka'nın bir önceki, mevcut ve bir sonraki dönem başkanlarından oluştuğunu ve G-20'nin gündeminin oluşturulması ve G-20 bünyesinde devamlılığın sağlanmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Türkiye'nin 1 Aralık 2014'ten itibaren G-20 Dönem Başkanlığı'nı üstleneceğini bildiren Babacan, 2015 yılı Liderler Zirvesi'ne de Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Babacan, Türkiye tarafından üstlenilecek en önemli uluslararası sorumluluklardan biri olan G-20 Dönem Başkanlığı ve Troyka üyeliği ile küresel ekonomik gündeme doğrudan yön verme imkanına sahip olunacağına işaret ederek, "G-20 Dönem Başkanlığı, ülkemizin gerçekleştirdiği köklü dönüşümün uluslararası alanda daha güçlü bir şekilde tanıtımına önemli katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

G-20'nin, küresel hasılanın yaklaşık yüzde 90'ını, ticaretin yüzde 80'ini, nüfusun ise üçte ikisini temsil ettiğine dikkati çeken Babacan, "G-20, temsil ettiği ekonomik ağırlığın yanı sıra, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getirerek ve coğrafi açıdan dengeli bir temsil yapısı sergileyerek, küresel ekonomik işbirliğinin en temel platformu olarak işlev görmektedir" ifadesini kullandı.

Babacan, Türkiye'nin, 2023 vizyonu çerçevesinde küresel sistemde daha etkin rol oynayan bir ülke olma hedefine ulaşmasında önemli katkı sağlayacak bu önemli sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğini belirtti.

AABu haber 866 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,647 µs