En Sıcak Konular

Türkiye tarihinde ilk

29 Kasım 2013 19:22 tsi
Türkiye, tarihinin ilk büyükbaş hayvan ihracatını gerçekleştirdi.

100 yıl aradan sonra İzmir'den dünya ülkelerine hayvan ihracatı gerçekleşti.
 
Türkmenistan'a yapılan damızlık düvelerin ihracat törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "İlk kez Türkiye'nin çiftçisi kaliteli gebe damızlık düve ihracat ediyor" dedi.
 
Bakan Mehdi Eker, "Bugünü biz de çiftçiler de Türkiye'de hep hatırlayacak. Cumhuriyet tarihimizin ilklerinden biri gerçekleşiyor. Türkiye'nin çiftçisi Ege'den İzmir'den Tire'den kendi yetiştirdiği yüksek kaliteli damızlık gebe düveyi ihraç ediyor. Hayırlı olsun arkası inşallah devam edecektir. Biz bugünü hep hatırlayacağız. Bugünü yaşattıkları için yetiştirici ve hayvanlık gibi zor zahmetli bir işle uğraşan ve bugün bize bunu yaşatan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Türkiye'nin hayvancılık sektöründe çığır açtığını ve ithal eden konumdan ihraç konumuna eriştiğini açıklayan Eker, "İlk kez Türkiye'nin çiftçisi kaliteli damızlık gebe düve ihracat ediyor. İthalatçı ülke iken ihraç eden ülke olduk. Bu ilk adım küçüktür ama çok önemlidir çünkü artık yürümeye başladığınızın işaretidir. Türkiye'nin çiftçisi artık bugünkü adımla birlikte yürüyüşe başlıyor inşallah bu yürüyüş devam edecektir" diye konuştu.
 
100 YIL SONRA AYNI YERDEN
 
Türkiye'de hayvan yetiştiriciliğinin son 10 yılda büyük bir ivme kazandığını aktaran Bakan Eker, Türkiye'nin 10 yıl içerisinde soy kütüğüne kayıtlı hayvan sayısının 1 milyondan 7 milyona çıktığını, ihracat edilen hayvanların süt veriminin ise ortalama 7,5 tonun üzerinde olduğunu kaydetti. Bakan Eker, 19. yüzyılda İzmir limanından dünya ülkelerine hayvan ihracatının yapıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:
 
"Bu ihracatın bu bölgeden yapılması çok önemli. 100 yıl önce bu topraklar Osmanlı zamanında Türkiye'nin ilk tarım ürünlerinin ihracatının yapıldığı bölgedir. İzmir limanına 19 yüzyılda gidiyor ve oradan dünya ülkelerine gidiyordu. İlk damızlık gebe düve ihracatının 100 yıl sonra başlamasının da bu bakımdan önemi var. Çiftçi kardeşlerimiz öncülük rolü üstlendiler. Öncülük yapabiliyorlar."

trthaber


Bu haber 753 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,937 µs