En Sıcak Konular

Biltaci ailesine ikinci darbe

29 Kasım 2013 18:43 tsi
Mısır'da darbe karşıtı olmanın bedelini ağır ödeyen Biltaci ailesi, hayatını kaybeden Esma Biltaci'nin ardından amcasının kızı Muna Biltaci'nin 11 yıl hüküm giymesinin acısını yaşıyor.

İskenderiye kentinde her sabah 07.00'da darbe karşıtı eylemler düzenleyen "Sabah 7 Hareketi" mensubu 20 genç kızla birlikte yargılanan ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Muna Tahir Biltaci'nin annesi Ummu Muna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının vatanını sevdiğini ve maruz kaldığı muameleyi haketmediğini belirterek, "Bu hükmü verenler yatağında rahat uyuyor mu?" dedi.
 
Ummu Muna, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın, güvenlik güçleri tarafından geride yüzlerce ölü bırakılarak tahliye edildiği gün keskin nişancı ateşiyle hayatını kaybeden Esma'nın hatırasının Muna'nın zihninde daima canlı kaldığını ifade etti.
 
Ummu Muna, kızının, emniyet güçleri tarafından izinsiz gösteri yapma, şiddete teşvik, İhvan mensubu olma, teşkilatın görüşlerini sözlü ve yazılı olarak yayma gibi suçlamalarla tutuklandığı ve kendisini parmaklıklar arkasında bulduğunda, ülkesindeki darbe gerçeğiyle yüz yüze kaldığını dile getirdi.
 
Kızı ve 13 arkadaşı hakkında verilen 11'er yıl hapis cezası karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını ifade eden Ummu Muna, hapis cezasının, liseyi yüz üzerinden 97 diploma notuyla tamamlayan ve halihazırda İskenderiye Üniversitesi Bilim Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olan kızının eğitim hayatını da derinden etkileyeceğini söyledi.
 
"Bu hükmü verenler yatağında rahat uyuyor mu?"
 
Eğitim hayatını başarılı bir şekilde tamamlayabilmesi için kızının serbest bırakılması yönünde bir temyiz kararı çıkmasını temenni ettiğini belirten Ummu Muna, hüzünlü bir ses tonuyla, "Bu hükmü verenler yatağında rahat uyuyor mu? Yargının zulmünden kurtulmaları için Allah'a dua eden 21 aile var. Kızlarımız vatanını seviyor, sadece barışçıl görüşleri ve eylemleri nedeniyle maruz kaldıkları bunca şeyi haketmiyor. Yargı mensupları, verdikleri hükümlerle bu ülkenin geleceğini zayi ediyor" dedi.
 
Öte yandan Muna'nın amcası, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Kahire Genel Sekreteri Muhammed Biltaci, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayımlanan mesajında, "Şehit kızım Esma'dan sonra zalimlerin hapishanesindeki ikinci canım, kardeşimin 18 yaşındaki kızı, gönlümün reyhanı Muna'ya ve kadınları hapsetmekten utanmayan zalimlerin zindanlarındaki diğer özgür kardeşlerine selam olsun" ifadelerini kullandı.
 
Hüsnü Mübarek reijiminin iktidardan uzaklaştırıldığı 25 Ocak 2011 devrimi sırasında düzenlenen gösterilere aktif olarak katılan Muna, daha sonra, kadınlar tarafından kurulan "Sabah 7 Hareketi bünyesinde, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırıldığı askeri darbe karşıtı gösterilere de iştirak etmişti. 
 
Her gün İskenderiye kentinde 07.00'da yaptıkları eylemlerle darbeyi protesto eden ve 31 Ekim'de gözaltına alınan "Sabah 7 Hareketi" üyesi kız öğrencilerden 14'ü, çıkarıldıkları mahkeme tarafından, ''terör, izinsiz gösteri yapmak ve kargaşa çıkarmak, yasadışı örgütlere üye olmak ve örgüt propagandası yapmak'' suçlamasıyla, 11'er yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırılmış, yaşları 18'den küçük 7 kız öğrencinin ise ıslah evine gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

aa

 

Bu haber 603 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,354 µs