En Sıcak Konular

BM: Lübnan'ın mülteciler için yardıma ihtiyacı var

29 Kasım 2013 17:33 tsi
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmanın Lübnan ekonomisine etkilerinin farkında olduklarını ifade etti

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, uluslararası toplumun, çok sayıda Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapan Lübnan'a daha fazla yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Guterres, bugün başkent Beyrut'ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından kabul edildi.

Görüşmenin ardından Lübnan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Suriyeli sığınmacıların Lübnan ekonomisi ve toplumu üzerindeki etkilerinin ele alındığı, bu çerçevede sığınmacılar konusunda Lübnan'a destek için oluşturulan fona katkıda bulunan ülkelerin ve uluslararası toplumun daha fazla destek vermesi gerektiği üzerinde durulduğu belirtildi.

Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmanın Lübnan ekonomisine etkilerinin farkında olduklarını ifade eden Guterres, BM olarak içinden geçtiği zorlu süreçte Lübnan'a yardım etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Guterres, Lübnan makamlarının ve halkının ülkelerinden kaçarak güvenlik içinde yaşamak için ülkelerine gelen Suriyeli sığınmacılara verdikleri cömert desteğe ilişkin takdirlerini de ifade ederek, "Lübnan halkı büyük fedakarlıklar yapıyor. Sadece ülkedeki Suriyeli sığınmacılara değil, Lübnan halkına ve toplumuna da yardım edilmeli" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman ise sığınmacılar konusunda uluslararası kurumların yardımlarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre Lübnan'da kayıtlı 830 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Ancak Lübnan makamları bu sayısının 1 milyon 200 bin olduğunu ifade ediyor.

Bu haber 559 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,245 µs