En Sıcak Konular

'Birbirimizi itham etmeden tartışmalıyız'

29 Kasım 2013 14:28 tsi
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dershaneler konusundaki tartışmaların kardeşlik ahlakı içinde birbirini üzmeden, itham etmeden yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  6. Dini Yayınlar Kongresi'nin açılışının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Mehmet Görmez, TÜİK'in Diyanet İşleri Başkanlığının talebi doğrultusunda yaptığı "Dini Hayat Araştırması"nda, "Hangi dine mensupsunuz, ne zaman dua edeceksiniz, sizce köpek olan eve melek girer mi?" şeklinde soruların bir kısmının tepki çektiğinin belirtilmesi üzerine, bugüne kadar anayasal bir kuruluş olarak toplumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanılığının bilimsel verilere dayanarak çalışmalarını yürütememesinin bir eksiklik olduğunu söyledi.

Görmez, "Dünyada bunlar bilimsel çalışmalardır. Bilimsel çalışmalar asla insanları tasnif etmek, bölmek ve tespit etmek için yapılmaz.  Bütün bilimsel araştırmalar, bilimsel veriler oluşturularak, bunların doğrultusunda kendi hizmetlerini tanzim etmek için yapılır. Bunun kadar tabii birşey yoktur" diye konuştu.

Araştırmada yer verilen soruların hatırlatılması üzerine Görmez, "Dolayısıyla o sorular, hatta çok daha saçma sorular olabilir. O soruların her birisinde toplumda dinle ilgili doğru ve yanlış yorumlar, doğru ve yanlış algılar var mı, yok mu, bunu tespit etmeye yöneliktir. Bütün araştırmalar isimler gizlenerek yapılır. Herhangi bir insanı üzmek, rencide etmek için değil, o insana daha doğru hizmet verebilmek için yapılan bilimsel araştırmalardır. Dünyadaki bütün dini kurumlar bunu yapıyor" ifadelerini kullandı.

Dershaneler sorunu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili soru üzerine de şu görüşleri dile getirdi:

"Doğrudan o konuya girmem doğru değil. Ben sadece Diyanet İşleri Başkanı olarak ve bu topraklarda yaşayan bir kardeşiniz olarak, bir çağrıda bulunabilirim. Elbette bizim gelecek nesillerimizi, insan yetiştirme düzeneklerimizi, eğitim müfredatlarımızı tartışmamız, konuşmamız son derece önemlidir ve tabiidir. Ancak bunu yaparken kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku içinde kalarak, birbirini üzmeden, itham etmeden doğru bir dil ve üslup kullanarak tartışmaları, konuşmaları yapmamız çok önem arzediyor. Çünkü Allah bizi kardeş olarak ilan etmiştir. Birbirimize karşı bizi sonradan mahcup edecek her türlü dilden ve üsluptan uzak durmaya davet edebilirim."

"Sizce dershanelerin kapatılması yanlış mı, doğru mu?" sorusuna Görmez, "Onu sizin takdirinize bırakıyorum artık" yanıtını verdi.

Bu haber 530 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,432 µs