En Sıcak Konular

Mısır'da darbe karşıtlarından gösteri çağrısı

29 Kasım 2013 12:09 tsi
Mısır'da, darbe karşıtları, 37 İhvan üyesinin hayatını kaybettiği "Ebu Zabel" olaylarının 100'üncü gününde ülke genelinde gösteri çağrısı yaptı.

Darbeyi Ret ve Muşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi tarafından, "Hesabı sorulacak" adı altında düzenlenmesi planlanan cuma gösterilerinden önce Tahrir Meydanı araç trafiğine kapatıldı.
 
Güvenlik güçleri, meydana açılan tüm ana yolları zırhlı araçlar ve dikenli tellerle kapatırken, Rabiatul Adeviyye Meydanı ve İttihadiyye Sarayı'na (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) giden yollarda da aynı güvenlik uygulamaları yürütüldü.
 
Gösterilere önlem almak amacıyla İskenderiye, Süveyş, Port Said, İsmailiye ve Beni Suveyf'teki önemli kurumların önünde de yoğun güvenlik önlemleri alındı.
 
Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise bugün düzenlenecek gösterilerin, yetkili makamlardan izin alınmadığı gerekçesiyle kanuna aykırı olduğu belirtilerek, "kararlı ve kesin" bir şekilde engelleneceği ifade edildi.
 
İçişleri Bakanlığı'na, "güvenlik ve toplumsal barışı tehdit etmesi halinde", gösteri ve yürüyüşleri engelleme hakkı veren, güvenlik güçlerine de "gösterilerin güç kullanılarak dağıtılması" konusunda geniş yetkiler tanıyan yasayı ihlal edenler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve yüklü miktarda para cezasına çarptırılabilecek.
 
Mısır'da Ağustos ayında, haklarında tutuklama kararı çıkarılan 37 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu, Kahire'nin kuzeyindeki El- Kalyubiye ilindeki Ebu Zabel Hapishanesi'ne nakledildikleri sırada meydana gelen olaylarda hayatını kaybetmişti.

aa


Bu haber 524 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,296 µs