En Sıcak Konular

Dünyada ilk beşteyiz

29 Kasım 2013 09:16 tsi
Türkiye'nin kadın multimilyonerleri dünyaya fark attı.

Zengin Türk kadınları % 17.4'lük oranlarıyla dünya beşincisi oldu. Dünyada % 23.8 ile Portekiz birinci, Japonya ise % 3.7 ile son sırada.

WealthInsight ve zenginlerin dergisi Spear's'ın araştırması dünyanın multimilyonerlerinin yüzde 10'unun kadın olduğunu ortaya çıkardı. Türk kadınları ise zenginlikte birçok ülkeye fark attı.

Türkiye'deki multimilyoner kadınların oranı yüzde 17.4. Bu oranla Türk kadını dünyada beşinci sıraya yerleşti. Bir başka önemli araştırma Forbes Türkiye dergisinin zenginler listesinde ise 113 kişiden 20'si kadın. Kadınların toplam servetteki payı ise yüzde 20.4 olarak dikkat çekiyor. Forbes 100'de kadınların ortalama serveti 1.2 milyar dolar. Forbes 100'ün ortalama serveti ise 1.04 milyar dolar. Yani kişi başına düşen servette kadınlar erkeklerden daha önde. WealthInsight'ın araştırmasına görekadın multimilyoner oranı en yüksek ülke ise yüzde 23.8'le Portekiz. Japonya ise yüzde 3.7 ile listenin son sırasında.

ASYA DAHA EŞİT

Dünyada servetlerin sadece yüzde 10'luk bir kısmı kadınların olurken, gelişmekte olan ülkeler ve Asya'da görece olarak daha eşitlikçi bir yapı var. Peru, Filipinler, Hong Kong, Singapur ve Tayland gibi ülkeler listenin ilk 10'unu domine ediyor. Gelişmiş ülkelerde ise zengin kadın sayısı azalıyor. ABD'de yüzde 9.4 olan oran, Japonya'da yüzde 3.7, Fransa'da yüzde 8.5 ile ortalamanın altında.

SHARAPOVA KADIN GİRİŞİMCİLER LİSTESİNDE
 

Kadınlar dünya sıralamasının 4 numarası Rus tenisçi Maria Sharapova, geçen yıl kurduğu şeker firmasıyla CNN'in yaptığı "10 ünlü kadın girişimci" listesinde yer aldı. Dördü grand slam olmak üzere 29 şampiyonluğu bulunan Sharapova, bu kez sportif değil, iş dünyasındaki başarısıyla gündeme geldi. Şeker firması dışında spor ve aksesuvar markası olan Sharapova, "Özel bir eğitim görmedim. Bildiğim her şeyi yaşayarak öğrendim" dedi.

SabahBu haber 508 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,774 µs