En Sıcak Konular

Bakan Davutoğlu Ashton ile telefonla görüştü

28 Kasım 2013 16:36 tsi
Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve AB Yüksek Temsilcisi Ashton, İran'la nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını değerlenirdi.

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile telefonla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nu arayan Ashton, İran’ın nükleer programına ilişkin olarak geçen hafta sonu Cenevre’de varılan mutabakat hakkında bilgi verdi. Yüksek Temsilci Ashton, Türkiye’nin başından itibaren sürece verdiği destek ve yaptığı katkılar için de teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da varılan uzlaşıdan dolayı Ashton’ı tebrik ederek, Türkiye'nin, tarafların mevcut esnek ve yapıcı yaklaşımlarını devam ettirmesi suretiyle gelecek dönemde konunun kalıcı bir çözüme kavuşturulmasını arzuladığını kaydetti. Davutoğlu, Türkiye'nin bu yönde her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Tahran ziyareti hakkında da bilgi veren Davutoğlu, İran makamlarıyla bu konuda yaptığı temasları ve edindiği olumlu izlenimleri aktardı.

Davutoğlu ve Ashton, gelecek hafta NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle Brüksel’de bir araya gelerek, İran’ın nükleer programına ilişkin gelecek dönemde izlenecek süreç dahil olmak üzere, Türkiye ile AB’nin ortak gündeminde yer alan konuları daha kapsamlı şekilde ele almak hususunda mutabık kaldı.

Bu haber 536 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,248 µs