En Sıcak Konular

''Diş ve diş eti hastalıkları ciddi risk taşıyor''

26 Kasım 2013 11:09 tsi
Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diş Ünitesi Hekimi Gürsu Hakan Samancı,"Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları, kalp damar hastalıklarından şekere kadar pek çok konuda riskleri arttırmaktadır." dedi.

Ağız ve dış sağlığı konusunda halkın bilinçlenmesine katkı sağlamak ve doğru alışkanlıklar kazandırmak amacıyla her yıl 22-27 Kasım günleri arasında kutlanan Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Diş Hekimi Gürsu Hasan Samancı, özellikle diş fırçalamanın önemine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlığın; bireyin fiziksel, zihinsel ve sosyal bir bütün olarak tam bir iyilik hali olduğunu söyleyen Samancı, "Bireylerin fiziksel sağlığı ise vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkündür. Bu nedenledir ki ağız ve diş sağlığını bozan faktörler bireyin vücut sağlığını da doğrudan etkilemekte, diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini artırmaktadır." dedi.

"DÜZENLİ DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI ÖNEMLİ"

Ağız ve diş bakımının insan sağlığı açısından önemine dikkat çeken Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diş Ünitesi Hekimi Gürsu Hakan Samancı, kötü ağız sağlığının yol açtığı diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmada öncelikle kişilerin kendi sağlıklarının bilincinde olması gerektiğini ifade etti. Diş Hekimi Samancı, "Bireylere düzenli fırçalama alışkanlığı, diş ipi kullanımı, doğru beslenme ve düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir." diye konuştu.

YILDA 2 KERE DİŞ MUAYENESİ

Çocukların ve gençlerin gelişme dönemlerinde ağız ve diş bakımını büyük bir dikkatle yapmalarının onları gelecek dönemlerinde, hem sağlıklı hem de düzgün şekillenen bir diş yapısına kavuşturacağını belirten Samancı, yılda en az 2 kere diş hekimine genel bir muayene olunarak da olası diş problemlerinin de önüne geçilebileceğini kaydetti.

cihan

Bu haber 631 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,484 µs