En Sıcak Konular

'Savaşın sona erdirilmesinde önemli bir adım'

25 Kasım 2013 23:23 tsi
'Savaşın sona erdirilmesinde önemli bir adım' ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "22 Ocak’ta yapılacak konferans, Suriye halkının acılarını ve bölgenin istikrarına etki eden savaşın sona erdirilmesinde önemli bir adım" dedi.

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 22 Ocak 2014'te yapılacak Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı'nın, Suriye halkının acılarının ve bölgenin istikrarına etki eden savaşın sona erdirilmesinde önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Kerry, Cenevre-2 Konferansı’nın tarihinin belirlenmesinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'ye rejimi, muhalifleri ve uluslararası toplumu böylesine önemli bir görüşme için bir araya getirme çabalarından dolayı teşekkür etti.

Suriye'de 100 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine ve milyonlarcasının yerlerinden edilmesine neden olan şiddete, askeri bir çözümün bulunmadığını uzun süredir vurguladıklarını belirten Kerry, "22 Ocak’ta yapılacak konferans, Cenevre Mutabakatı’nın uygulanması ve karşılıklı rızaya dayalı yeni bir geçici yönetimin oluşturulması için en iyi fırsat ve Suriye halkının acılarının ve bölgenin istikrarına etki eden savaşın sona erdirilmesinde önemli bir adım" ifadesini kullandı.

Dehşete düşüren savaşın, özgürlük, onur ve eşit muamelenin yasalarca korunduğu bir ülkede yaşamayı arzulayan Suriyelilerin barışçıl gösterileriyle başladığını anımsatan Kerry, açıklamasında şunları kaydetti:

"Şimdi, akan kanı durdurmak ve Suriye halkının geciken arzularını karşılamaya bir şans vermek için Suriye'nin yeni bir liderliğe ihtiyacı var. Siyasi çözüme giden yolda birçok engelin bulunduğunun hepimiz farkındayız ve Suriye konusundaki Cenevre Konferansı’na son derece dikkatli şekilde gireceğiz. Kimse önümüzdeki zorlukları hafife almamalı. Gelecek haftalarda, rejim ve muhalifler delegasyonlarını oluşturması gerekiyor ve biz, BM ve partnerlerimizle konferansa hangi ülkelerin davet edileceği ve siyasi dönüşüm için Cenevre Mutabakatının çerçevesini ilerletecek hangi konuların yer alacağının da aralarında bulunduğu geri kalan konularda uyum içinde çalışmayı sürdüreceğiz."

Suriye’nin toprak bütünlüğü ve radikallerle yabancı savaşçıların oluşturduğu artan tehdit nedeniyle geçici yönetim kurma çabalarını erteleyemeyeceklerini ifade eden Kerry, savaşı sona erdirmenin ve yeni bir hükümeti oluşturmanın en nihayetinde Suriyelilerin vereceği bir karar olduğunu, ABD ve ortaklarının, Suriyelilerin bu hedefe ulaşmalarında yardım edebileceğini vurguladı.

Açıklamasında, "Bugün Suriye’de acı çeken binlere erkek, kadın ve çocuk, haykırışlarının duyulması için bizim Cenevre’de toplanmamızı bekleyemez" ifadesine yer veren Kerry, Esed’in açlığı savaş silahı olarak kullanmasını durdurmasını ve kuşatılmış durumda olan toplumlara hemen daha fazla insani yardımın ulaştırılmasını sağlamaya başlamasını kaydetti.

Bu haber 691 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,493 µs