En Sıcak Konular

Türkiye, uzaydan Afrika'yı kapsayacak!

25 Kasım 2013 12:23 tsi
Türkiye, uzaydan Afrika'yı kapsayacak! Türkiye'nin yeni uyduları uzaya fırlatılmaya hazır. 2014 yılında TV yayınlarımız ve haberleşme sinyallerimiz Afrika’nın tamamına ulaşacak.

Türkiye’nin yeni uyduları uzaya fırlatılmaya hazır. Türksat 4A şubatta, 4B ise mayısta fırlatılacak. Bu sayede Türkiye, 2014 yılında TV yayınlarını ve haberleşme sinyallerini Afrika’nın tamamına ulaştıracak.

2011 yılında Japonya’da yapımına başlanan uydular tamamlandı. Yeni uydular sayesinde Türkiye, 2014 yılında TV yayınlarını ve haberleşme sinyallerini Afrika’nın tamamına ulaştıracak.

MALİYETİ: 571 MİLYON DOLAR

2 uydunun yapım, fırlatma ve sigorta maliyetinin toplamı 571 milyon dolara (yaklaşık 900 milyon lira) mal olurken Türksat AŞ’nin gözlem ve denetiminde üretilen uyduların yapımında 15 Türk mühendis görev aldı. İlk olarak yapımına başlanan Türksat 4A, 5 ton ağırlığa sahip ve 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak. 4A uydusu Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’yı kapsayacak. 4B uydusu ise 43 kanala ev sahipliği yapacak. 4B uydusu 50 derece doğu yörüngesinde görev alacak ve Türksat 4A gibi Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’yı kapsama altına alarak internet hizmeti de verebilecek. Öte yandan 4B uydusu Türkiye’nin karasal altyapı üzerinden internet götürülemeyen bölgelerine ve bazı komşu ülkelere uydu aracılığıyla ucuz genişbant internet sağlayacak.

FIRLATMA ÖNCESİ TESTLER BAŞLADI

4A uydusu fırlatma öncesi uzay şartlarına uyumluluk testleri olarak bilinen uydu fonksiyonel ve çevresel testlerine başlandı. Bu testleri mühendisler 3 ay gibi bir sürede tamamlayarak 2014 yılının şubat ayında uzaya fırlatacak. 4B uydusu ise tamamlanmak üzere ve yakın bir süreçte uydunun test çalışmalarına da başlanarak yine 2014’ün mayıs ayında fırlatılması için hazır hale getirilecek.

HabertürkBu haber 807 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,983 µs