En Sıcak Konular

Borsaya İran dopingi

25 Kasım 2013 12:10 tsi
İran'nın P5+1 ülkeleriyle anlaşmaya varması piyasalara olumlu yansıdı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5 1) arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin Cenevre'deki müzakerelerin beşinci gününde anlaşmaya varıldı.

Anlaşmanın ardından petrol ve altın başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesi Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksini pozitif etkilemesinin yanında hisse bazlı hareketleri de öne çıkardı.

EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖR, HAVA TAŞIMACILIĞI VE PETRO-KİMYA

Gelişmelerden olumlu yönde en çok etkilenecek sektörler olarak petrol ve petrol ürünleri kullanımı maliyetlerinde önemli bir yer tutan hava taşımacılığı ve petro-kimya sektörünün öne çıktığını ifade eden analistler, ayrıca İran ile yapılan anlaşmalarda banka olarak adı sürekli ön plana çıkan ve İran ile ilgili olumsuzlukların hisse fiyatı üzerinde baskı kurduğu Halkbank hisse senedinin de pozitif etkilendiğini kaydediyor.

Borsa İstanbul'da hava taşımacılığı şirketleri Türk Hava Yolları ve Pegasus hisse senetleri haftaya yüzde 2'nin üzerinde yükselişle başlarken, Halkbank hisseleri yüzde 1,90 olan bankacılık sektörü yükselişinin üzerinde yüzde 2,59'luk bir değer artışıyla işlem görüyor. Petro- kimya sektörünün en önemli şirketi Tüpraş da şu dakikalarda yüzde 3,34 oranında yükselişe 46,30 seviyelerinden işlem görüyor.

Ayrıca petro-kimya sektöründe faaliyet göstermesinin yanında İran'da bir fabrikası da olan Gübre Fabrikaları TAŞ ise anlaşmaya en fazla pozitif tepkiyi veren hisse senedi oldu. Gübre Fabrikaları hisse senedi fiyatı cuma günü kapanışına göre yüzde 7'nin üzerinde değer kazandı.

İran ile ilgili gelişmelerin hisse senedi fiyatlarına ve genel olarak Borsa İstanbul'a olan etkisini değerlendiren analistler, kısa vadede görülecek pozitif etkinin, döviz kurları ve petrol fiyatlarının bundan sonraki seyri ile şekilleneceğine dikkati çekiyor.

Analistler bugün için ABD piyasaları açıldıktan sonra petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda Borsa İstanbul'a olumu etkinin orta vadeye yayılabileceğini tahmin ediyor.

Pozitif görünümün devam etmesi durumunda BIST 100 endeksinin 77.700 seviyesinin test edilebileceğini vurgulayan analistler, bu direncin güçlü olduğunu, dolayısıyla bu seviyenin aşılması için ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı gelişmelerin öne çıkacağını aktarıyor.

ANLAŞMA AVRUPA BORSALARINA DA OLUMLU YANSIDI

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varılmasıyla Avrupa borsaları alış ağırlıklı açıldı.

Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,4 artarak 324 puan, Londra'da FTSE-100 endeksi yüzde 0,4 değer kazanarak 6.699,12 puan oldu.

Frankfurt'ta DAX endeksi yüzde 0,4 artarak 9.255,19 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,5 artarak 18.912,13 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 0,4 artışla 4.295,25 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,5 değer kazanarak 9.731,10 puana yükseldi.

trthaber

Bu haber 473 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,376 µs