En Sıcak Konular

''İran ile anlaşmayı olumlu değerlendiriyoruz''

25 Kasım 2013 10:47 tsi
''İran ile anlaşmayı olumlu değerlendiriyoruz'' Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran ile nükleer müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran ile nükleer müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanmasıyla ilgili "Birileri bundan hoşnut olmayabilir ama biz bu adımı olumlu olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak için Bahreyn'in başkenti Manama'ya gelen Davutoğlu, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında uzun süredir devam eden nükleer pazarlıkta anlaşmaya varılması konusunda değerlendirmelerde bulundu.
 
Konuyla ilgili olarak, "Bu beklediğimiz bir gelişmeydi" diyen Davutoğlu, "Bu hafta içinde Sayın Kerry’le görüşme yapmıştık. Daha sonra İngiltere Dışişleri Bakanı’yla İstanbul’da görüştük. Hemen sonrasında da Sayın Lavrov ve Putin’le Saint Petersburg’da bir araya geldik. Taraflardan edindiğimiz intiba görüşmelerin olumlu yönde seyrettiğiydi. Ayrıca, Sayın Zarif’le de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik" ifadesini kullandı.
 
Olumlu bir adım
 
Anlaşmayı, olumlu yönde atılmış bir adım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Böyle bir talep psikolojik olarak karşılıklı güven ortamı oluşması açısından önemlidir. İran bizim açımızdan tarihi bir komşudur. Yoğun ilişkilerimiz var. İran’a yönelik yaptırımlar, Türkiye ekonomisine de zarar veriyor. Dolayısıyla ikinci olarak da güven ortamı içerisinde yaptırımların hafifletilmesi bizi de olumlu yönde etkileyecektir. Üçüncü olarak da, bölgedeki tansiyon itibariyle de olumlu sonuçlar doğuracağını ümit ediyoruz."
 
Türkiye'nin, İran'ın nükleer müzakereleri için P5+1 ülkeleriyle pek çok müzakereye ev sahipliği yaptığını dile getiren Davutoğlu, "Bizzat devreye girerek Tahran anlaşmasını imzalamıştık. Bugünkü anlaşma birçok açıdan Tahran anlaşmasının temel umdelerini barındıran bir anlaşma. Tahran anlaşmasını gecikmiş bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Eğer o günlerde imzalanan anlaşma hayata geçirilmiş olsaydı, İran yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum seviyesine ulaşmadığı için belki çok daha olumlu adımlar son 2 buçuk yılda atılabilirdi" diye konuştu.
 
Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Bu adımda gelinen noktayı son derece önemli bir nokta olarak değerlendiriyoruz. Bu bakımdan birileri bundan hoşnut olmayabilir ama bizim kanatimiz farklı. Bu adımı olumlu olarak  değerlendiriyoruz. Umarız bu adım, nihai anlaşmaya kadar sürer ve nihai anlaşma sağlanır."

aaBu haber 506 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,724 µs