En Sıcak Konular

'İran'a yönelik yaptırımlara devam edeceğiz'

24 Kasım 2013 20:09 tsi
'İran'a yönelik yaptırımlara devam edeceğiz' İngiltere Başbakanı Cameron, uluslararası toplumun kaygılarını giderecek kapsamlı bir anlaşma sağlanması için İran'a yönelik yaptırımlara devam edeceklerini bildirdi.

 İngiltere Başbakanı David Cameron, uluslararası toplumun kaygılarını giderecek kapsamlı bir anlaşma sağlanması için İran'a yönelik yaptırımlara devam edeceklerini bildirdi.

Cameron, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Artık İran'ı nükleer silaha sahip olmaktan gittikçe uzaklaştıran bir uluslararası anlaşmamız var. Bu, kapsamlı bir şekilde uygulanması gereken önemli bir ilk adımdır. Uluslararası toplumun kaygılarını giderecek kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması için güçlü bir şekilde yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz.

İran'la varılan anlaşma, ısrarcı diplomasi ile sert yaptırımların ulusal çıkarımızı geliştirmemizi nasıl sağladığını göstermiştir."

Cenevre'de İran'la yapılan müzakerelere katılan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de varılan anlaşmanın sadece Ortadoğu ve İran halkı için değil, tüm dünya için iyi olduğunu belirtmişti.

"Herkes için kazanç"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının herkes için kazanç olduğunu belirtti.

Kremlin Basın Merkezi tarafından duyurulan Putin'in yazılı açıklamasında, İran'ın nükleer programı hakkında varılan anlaşmayla dünya siyasetinin en zor düğümlerinden birine çözüm bulunmasına yaklaşıldığı, anlaşmanın herkes için kazanç olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Cenevre mutabakatı, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) ve İran yönetiminin yapıcı yaklaşımları ve sıkı çalışmaları sayesinde elde edildi. Bu mutabakat, başta Ortadoğu olmak üzere uluslararası alanlara olumlu yansıyacaktır" denildi.

Rusla'nın her zaman İran nükleer sorununun diplomatik yollarla ve karşılıklı diyalogla çözülmesinden yana olduğu belirtilen açıklamada, "Daha önce Rusya'nın önerdiği aşama aşama ve karşılıklı hareket etme prensipleri, kabul edilen belgeye tam olarak yansıdı ve uluslararası kabul gördü" ifadesine yer verildi.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde dün gece anlaşmaya varılmıştı.

AABu haber 752 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,371 µs