En Sıcak Konular

Akciğer sağlığı için kara turp

24 Kasım 2013 11:44 tsi
Akciğer sağlığı için kara turp Akciğer kanserinden korunmanın en iyi yolu, sigarayı bırakmak. Uzmanlar ayrıca; zerdeçal ve kara turpun, kanser hücrelerini küçülttüğünü de söylüyor. Turunçgillerin de her zaman kabuklarıyla tüketilmesi öneriliyor

Akciğer kanseri; prostat kanserinden sonra erkeklerde en sık görülen kanser tipidir. Bu kanser türü; kansere bağlı ölümlerin yüzde 1'ini oluşturuyor. Son yıllarda kadınlarda akciğer kanserine yakalanma oranı artarken; erkeklerde azalma tespit edildi. Yapılan araştırmalarda; hastalığın sigara içmeyen erkeklerde yükselişe geçtiği görüldü. Buna; genetik faktörler, hava kirliliği, toksik gıdalar ve çalışma koşullarının sebep olduğu düşünülüyor.

RADYASYON, RİSKİ ARTIRIYOR

Radyasyon da kansere yol açan sebeplerin başında geliyor. Radyasyona maruz kalan kişilerde; küçük hücreli kanser riski artıyor. Kronik akciğer hastalıklarında, daha önce tüberküloz ve baş-boyun kanseri geçirmiş kişilerde; akciğer kanserine daha sık rastlanıyor. Amerika'da her yıl 40 bin yeni akciğer kanseri vakası görülüyor. Bu hastaların çoğu; 50-70 yaş arasındadır ancak son zamanlarda 40 yaşın altında da akciğer kanseri fazlaca görülmeye başlanmıştır. Akciğer kanserinin tüm dünyada görülme oranı 100 binde 15'tir. Bu hastalığa bağlı ölüm ve sağ kalım oranlarında, erkek ve kadınlar arasında farklılık görülür. Çalışmalar; 'adeno karsinom' denilen küçük hücreli akciğer kanserinin kadınlarda daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor. Ayrıca siyah ırkta; beyazlara göre daha sık akciğer kanseri vakası görülüyor. Küçük hücreli akciğer kanseri; genellikle hastalığın ileri evresinde teşhis edilebiliyor. Bu hastalık, tüm akciğer kanserlerinin yüzde 15'ini oluşturuyor.

ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!

Akciğer kanserinde belirtilerin çoğu, hastalığın bölgesel yayılımıyla birlikte ortaya çıkar. Hastalığın semptomları arasında en sık görülenleri şunlardır: Uzun süren öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, göğüs, sırt ve eklemlerde ağrı, ses kısıklığı, tekrarlayan enfeksiyonlar, kilo kaybı, kemik ve baş ağrısı ile LDH yüksekliği.

SİGARA EN ÖNEMLİ FAKTÖR
 
Akciğer kanserinin en önemli sebebi olan sigara; vakaların yüzde 85-95'inden sorumludur. Sigara; akciğer kanserine yakalanma riskini, içmeyenlere göre 30 kat artırıyor. Pasif içicilik de; riskin iki kat artmasına neden oluyor. Risk; içilen sigara sayısına ve kullanım süresine göre farklılık gösteriyor. Türkiye'de akciğer kanseri oluşumunda rol oynayan diğer faktör ise asbesttir. Asbestle temas; kanser riskini 90 kat artırıyor.

ANEMİYE KARŞI KARA ÜZÜM
 
Akciğer kanseri nedeniyle kilo kaybına engel olmak için haftada bir kez balık, hindi eti ve kırmızı et tüketmek gerekiyor. Hastalık sırasında görülen anemiye karşı ise kara üzüm, pazı, ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar, kuşkonmaz, ananas ve baklagiller sıkça tüketilmeli. Kara turp ve zerdeçal da; tümörlerin küçülmesine yardımcı oluyor. Turunçgillerin ise kabuğuyla tüketilmesi öneriliyor. Papatya, zencefil, anason ve nane çayı ise bulantıyı gideriyor.

Prof. Dr. Erkan Topuz / Sabah

Bu haber 2,248 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,393 µs