En Sıcak Konular

Duruşmalar video kaydına alınacak

24 Kasım 2013 11:04 tsi
Adalet Bakanlığı, duruşma salonlarında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmaya başlıyor.

Bu kapsamda ceza mahkemeleri, savcılıklar ve ceza infaz kurumlarına Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kurulmaya başlandı. 700 mahkemeye sistem kurulumu tamamlandı, 2013 yılı sonuna kadar 2 bin 200 kurulumun daha yapılması hedefleniyor.

''Nitelikli ve kaliteli çalışma mekanları, güncel ve etkin bilişim sistemi, yeterli teknolojik donanım ile hizmet araçları olmadan iyi adalet hizmeti verilmesi mümkün değildir.'' şiarıyla yola çıkan Adalet Bakanlığı, son 10 yılda 177 adalet sarayının yapımını tamamladı. 26 adalet sarayının inşaatı, 76 adalet sarayının ise yapım öncesi hazırlıkları sürdürülüyor.

Adalet teşkilatının bütün birimlerinde bilişim teknolojilerinin imkânlarının kullanılması amacıyla tüm yargısal iş ve işlemlerin sistem üzerinden yapılması sağlandı. Yargı kurumları arasında bilgi ve belge akışı tamamen elektronik ortama taşındı.

Adalete erişim imkanını geliştiren diğer uygulamalardan birisi de tarafların bilgilerine kolayca ulaşmalarını sağlayan UYAP SMS Bilgi Sistemi ile UYAP 118'li servisler hizmeti. 2012 yılında başlatılan SEGBÎS Projesi ise adalet hizmetlerinde çağın iletişim olanaklarının optimum biçimde kullanılmasını sağlıyor.

Bu çalışma kapsamında ceza mahkemeleri, savcılıklar ve ceza infaz kurumlarına Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kurulmaya başlandı. Ağır ceza mahkemelerinin tamamı ve bir kısım ceza mahkemeleri olmak üzere toplam 700 mahkemeye sistem kurulumu tamamlandı.

167 ceza infaz kurumu da kurulumun tamamlandığı birimler arasında yer alıyor. 2013 yılı sonu itibariyle ilave 2 bin 200 kurulum yapılacak. Böylece duruşmaların video kaydına alınması ve başka yerlerde bulunan kişilerin video konferans sistemi ile dinlenmesi mümkün hale gelecek. Halen birçok mahkeme, sistem üzerinden ifade almaya başladı.

cihan

Bu haber 537 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,237 µs