En Sıcak Konular

'Kimsenin karışma hakkı yok'

23 Kasım 2013 13:33 tsi
'Kimsenin karışma hakkı yok' PYD Başkanı Müslim, Suriye'nin kuzeyinde geçici özerklik ilanını savunurken "Geleceğimiz için bir yol çiziyorsak kimsenin karışmaya hakkı yok" dedi.

 Belçika Flaman Parlamentosu'nda "Suriye'de Kürt bölgesinin geleceği" konulu konferansa katılan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim, AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

Müslim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesini değerlendirirken "İyimser olmak istiyoruz. Kapalı kapılar arkasında bir şeylerin olmamasını temenni ediyoruz ama açıkta söylenen şeyler, 'Rojava'ya karşı birleşiyoruz, oradaki geçici yönetimi kabul etmiyoruz', bunlar aslında iyi şeyler değil. Daha önce Türk yetkililere de anlattık. Sayın Barzani de bunları biliyor. Kimseye karşı değiliz. Aç kalmamak için, mazotsuz kalmamak için, kendi halkımıza bir düzen istiyorsak, bu kimseye karşı değil, kimsenin rahatsız olmaması gerekir. Malesef bakıyoruz ki bizi Türk halkına, Kürt halkına karşı gösteriyorlar" diye konuştu.

Müslim, Suriye'nin kuzeyinde geçici özerklik ilanını savunurken "Biz kalkıp (içimizdeki) bütün oluşumlarla, insanlarla bir anlaşmaya varıyorsak, geleceğimiz için bir yol çiziyorsak kimsenin karışmaya hakkı yok" dedi.

Salih Müslim, Barzani'nin kendilerine yönelik tavrını eleştirerek "Halkıyla beraber olsun. Kalkıp (Suriyeli Kürtler) için herhangi bir plana girmesin. Rojava da Kürt halkıdır. Başka gözle bakmasına gerek yok. Kalkıp 'devrim yoktur' demesi ona yakışmaz" dedi.Bu haber 965 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,328 µs