En Sıcak Konular

600 milyar dolarlık kayagazı

23 Kasım 2013 10:47 tsi
600 milyar dolarlık kayagazı Enerjide dengeleri değiştiren kayagazı (şeyl) teknolojisi Türkiye'nin 2014'te enerji alanındaki en önemli gündem maddelerinden biri olacak.

 Bu kapsamda bakanlık, bir kayagazı envanteri hazırlayacak. Böylece gazın Türkiye'deki rezervi ve ekonomik potansiyeli ortaya çıkarılacak.

Akşam'ın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin maden potansiyelinin sağlıklı tespit edilmesi ve madenlerin yurtiçinde işlenip katma değerinin yükseltilerek ekonomiye katkısının artırılması için gelecek yıl bir dizi çalışmada bulunacak.

EKONOMİK POTANSİYEL BELİRLENECEK

Bu kapsamda kayagazı (şeyl) konusunda ise kapsamlı araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi sağlanacak. Enerjide dengeleri değiştiren kaya gazı teknolojisi Türkiye'nin gelecek yıl enerji alanındaki en önemli gündem maddelerinden biri olacak. Bu çerçevede kayagazı envanteri hazırlanacak. Böylece Türkiye'deki kayagazı rezervi ve ekonomik potansiyeli ortaya konulacak.

KONYA-EREĞLİ'DE DE İZLERİ BULUNDU

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü de bazı bölgelerde kaya gazı araması yapmıştı. 2010'da MTA, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü shale potansiyel kaynak rezervi saptandığını açıklamıştı. Araştırmalar, Türkiye'de 20 trilyon metreküp kayagazı olduğunu gösteriyor, yani 600 milyar dolar toprağın altında yatıyor. Shell ile başlayan ve Exxon ile devam edecek olan kayagazı arama çalışmalarının sonunda Türkiye'nin enerji bağımlılığını azalacağı hesaplanıyor.

Bu haber 895 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,615 µs