En Sıcak Konular

'2011'de El Nusra mı vardı?'

21 Kasım 2013 20:42 tsi
'2011'de El Nusra mı vardı?' Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,''Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti devleti bakanı El Kaide’ye ve herhangi bir terör grubuna dönük özel bir sempati beslemez'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisiyle ilgili eleştirilerde "El Kaide sevgisi" ifadesinin kullanılmasıyla ilgili, "Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti devleti bakanı El Kaide’ye ve herhangi bir terör grubuna dönük özel bir sempati beslemez. Bu açık bir şekilde bir ithamdır, suçlamadır" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bakanlığının 2014 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sözlerine “Eleştirileri doğal karşılıyorum” diyerek başlayan Davutoğlu,  milletvekillerinin bazı sözlerinin eleştiri sınırını aştığını söyledi.

Davutoğlu,  “Şahsıma dönük ‘El Kaide sevgisi’ gibi bir ifade kullanıldı. Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti devleti bakanı El Kaide’ye ve herhangi bir terör grubuna dönük özel bir sempati beslemez. Bu açık bir şekilde bir ithamdır, suçlamadır. Bu suçlamanın yeri TBMM değildir, zemini değildir. Bu aşırılığa varan daha birçok örnekler oldu şahsımı açıktan hedef alan örnekler. Etik olarak bunları doğru bulmuyorum” dedi.

Davutoğlu, “Bir Türkiye Cumhuriyeti devleti bakanına El Kaide ithamı yapmak, açık söylüyorum bütün bu makamları ve Türkiye Cumhuriyeti devletini ilzam etmektir” diye konuştu.

Dünyanın her yerinde Türkiye’yi onurla temsil ettiğini dile getiren Davutoğlu,  TBMM çatısı altına bu sözün yakışmadığını söyledi. Davutoğlu,  bütün dünya tarafından insanlık suçu ve savaş suçuyla itham edilen bir rejimin yöntemleriyle karşılaştırılmanın da Türkiye Cumhuriyeti devletini ilzam olacağını belirtti.

Davutoğlu, “Açık bir şekilde bir vekilimiz burada ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti aynı yöntemleri kullanmıştır’ diyerek bu devleti insanlığa karşı suçlar işleyen bir rejimle aynı yerde zikretmesi bu Meclisin çatısı altında olmaması gereken bir durumdur. Başka meclislerin çatısı altında olabilir. Türkiye’ye özel düşmanlık besleyenlerin bulundukları yerlerde olabilir” ifadesini kullandı.

El-Kaide bağlantılı örgütler

Suriye'de insanların ölümünden Beşşar Esed ile El-Kaide örgütlerinin sorumlu olduğunu belirten Davutoğlu, El-Kaide'nin ve ona bağlı örgütlerin 2012 yılından itibaren devreye girdiğini belirterek, "Bir rejim ortada bir bataklık oluşturmuşsa ve o bataklık içinde her türlü haşarat türemişse bunlar çıkar" dedi.

Bakan Davutoğlu, "El-Kaide dahil kim radikal örgüt anlamında, terör örgütü anlamında faaliyet gösteriyorsa bunların hepsine karşıyız, hiçbirine tolerans ve tahammül göstermemiz mümkün değildir" diye konuştu.

“Hükümetler geçici, devletler bakidir. Hepimiz gelip geçiciyiz” diyen Davutoğlu,  şunları söyledi:

“Kimse burada daimi kalmak iddiasıyla bu görevleri üstlenemez.  Daimi kalma iddiasında olanlara karşı bizim tutumumuz Suriye’de, Mısır’da ve birçok yerde bellidir. Ancak o zaman Türkiye Cumhuriyeti devleti diyerek bu itham içinde zikredilmesini doğrusu anlayamadım. Bu kayıtlara geçmiş olsun isterim.”

Davutoğlu, Türkiye’nin etrafında yüzyılın en büyük dönüşümünün yaşandığını ifade ederek, “Böyle bir zamarda gönül ister ki TBMM karşılıklı argümanların mantıki silsile içinde tartışıldığı zeminler olsun. Biz izah edelim, bizi eleştirin, alternatif politikalar getirin. Hepsinin başımızın üzerinde yeri var ama hepimiz bilmeliyiz ki bugünkü içinde bulunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin aldığı kararlar, yaptığı eylemler Türkiye’nin itibarını artırma yönünde eylemlerdir. Kimse bir niyet sorgulamasına gitmemesi icap eder” dedi.

"O zaman Esed Sünni miydi?"

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esed ile çok iyiydik, ne oldu? Peki o iyi olduğumuz dönemler kimin eseriydi? Sayın Başbakanımızın başkanlığını yaptığı bakanlar kurullarının eseriydi. Şimdi soralım. Mezhepçi iddiasıyla itham ettiniz, sadece bizi değil, Türkiye Cumhuriyeti’ni. O zaman Sayın Beşşar Esed Sünni miydi? Değildi. Eğer 4 sene önce Beşşar Esed ile ortak kabine toplantıları yapıyorsak, bir YDSK’da 51 imza atmışsak demek ki mezhep bizim için kriter değildir.”

Sonra Esed’in bu yüzyılın gördüğü en büyük katliamları işlemeye başladığını dile getiren ve kendisini defalarca uyardıklarını hatırlatan Davutoğlu, “Suriye politikasında başka bir şey bulunamadığı için bizi bizim politikalarımızla eleştiriyorlar” dedi. Davutoğlu, “İsterdim ki CHP, MHP, BDP kalksınlar ve alternatif bir Suriye politikası teklif etsinler” diye konuştu.

"2011'de El Nusra mı vardı?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir sabah kalktık, Suriye’ye düşman olduk” şeklindeki sözlerini hatırlatan Davutoğlu, “Lütfen objektif verileri bari kabul edelim” diye konuştu.

“El Nusra diye bir grup var mıydı 2011’de?” diyen Davutoğlu, “Bizim ne Beşşar Esed ile şahsi bir problemimiz vardır ne de herhangi bir şekilde başka bir ülkenin rejimini değiştirmek gibi bir kaygımız olmuştur” dedi.

Türkiye sınırlarına gelen binlerce Suriyeliyi insanlık adına kabul ettiklerini kaydeden Davutoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin şerefidir kapısına gelen insanları kabul etmek” ifadesini kullandı.

AABu haber 797 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,303 µs