En Sıcak Konular

BDP, 'müzakere' için yasa teklifi hazırladı

21 Kasım 2013 17:38 tsi
BDP, Çözüm Süreci'nin yasal zemine oturtulması amacıyla "Toplumsal Barış ve Müzarkere Yasası" isimli bir kanun teklifi hazırladı

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken çözüm sürecinin yasal zemine oturması amacıyla Toplumsal Barış ve Müzakere Yasası hazırladıklarını açıkladı.

Meclis’te yaptığı basın toplantısında, çözüm sürecinde Türkiye’nin hedeflenen noktada olmadığını anlatan Baluken, ateşkesin sürmesinin ve ölümlerin yaşanmamasının önemli olduğunu ama yeterli olmadığını söyledi, sürecin yasal mekanizmaya kavuşması gerektiğini vurguladı.

Baluken, toplantıda "Asıl olan; bu sürecin kalıcılaştırılması, çözüm ve barış sürecine evriltilmesidir. Her şeyden önce yürüyen görüşmelerin yasal bir güvenceye bağlanması, yasal mekanizmaya kavuşması gerekir.  Şu an yürüyen sürecin tek bir yasal güvencesi yok. Bu sürecin başına yarın ne geleceği belli değildir. Karşılıklı çözüm iradesinin olması önemlidir ama bu yeterli değildir, bütün müzakere süreçlerinde olduğu gibi yasal zeminin ve mekanizmaların oluşturulması gerekir." dedi.

Hükümetin bir an önce İmralı görüşmeleri ve yürüyen süreçle ilgili yasal bir zemin yaratmak için adım atması gerektiğini anlatan Baluken, BDP’nin hukuk komisyonunun bu konudaki çalışmasının tamamlanma aşamasına geldiğini de bildirdi.

“Bu sürecin yasal zemine kavuşturulması için Toplumsal Barış ve Müzakere Yasası’nı hazırlıyoruz. Tamamlandığında parlamentoya sunacağız. Yasalaşması için mücadele yürüteceğiz.”

Bu haber 623 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,423 µs