En Sıcak Konular

Altın fiyatlarında son durum

21 Kasım 2013 14:55 tsi
Uluslararası piyasada altının onsu, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programında gelecek bir kaç toplantıda sınırlamaya gidebileceği beklentileriyle, son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Uluslararası piyasada ekim ayı sonundan beri düşüş eğiliminde olan altının onsu, dün akşam açıklanan Fed toplantı tutanaklarında halen aylık 85 milyar dolar olan tahvil alım programının gelecek bir kaç toplantıda azaltılabileceği söylemleri sonrasında 9 Temmuz'dan beri gördüğü en düşük seviye olan 1.240,90 dolara kadar geriledi.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı'nın tek adayı olan Janet Yellen'in Senato'da yaptığı sunumda ekonominin parasal genişlemeye halen ihtiyacı olduğuna dair açıklamaları altının onsunda sınırlı bir yükselişe neden olsa da satış baskılarının devam ettiği ve dünkü toplantı tutanakları sonrasında düşüşün hızlandığı görüldü. Böylece altının onsu 28 Ekim'de gördüğü 1.361,90 dolar seviyesine göre yaklaşık yüzde 9 değer kaybederek analistlerin destek seviyesi olarak nitelendirdikleri 1.250 doların altına geriledikten sonra şu dakikalarda 1.247 - 1.250 dolar aralığında dengelenme çabasında.

DÖVİZ KURLARINDA SON DURUM

Teknik analistler, altının onsunda 1.250 dolar seviyesinin altında yapılacak kapanışların düşüş trendini destekleyeceğini ve 1.180 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor. Altının onsu en son 28 Haziran'da 1.180,60 doları görmüş ve bu seviyelerden 1.433,76 dolara kadar devam edecek 2 ay süren bir yükseliş trendine girmişti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de dün gece açıklanan Fed'in ekim ayı toplantı tutanaklarından sonra Fed rüzgarının altın için yeniden sert esmeye başladığını belirtti. Yıldırımtürk, yaz aylarında fiziki talebin etkisiyle güçlü gibi görünen altın fiyatının, ABD'li büyük altın fonlarının bu süreci satış fırsatı olarak değerlendirmesiyle dalgalı bir seyir izlediğini, fiziki talebin azalmaya başladığı eylül ayından beri ise yükselişlerin daha sınırlı, düşüşlerin daha sert olduğunu vurguladı.

Bu sabah Uzakdoğu ve Asya Borsalarında altın fiyatının sert bir şekilde düştükten sonra gelen tepki alımlarıyla 1.248,50 dolara kadar yükseldiğini hatırlatan Yıldırımtürk, Avrupa ve ABD borsalarında da Fed tutanakları baskısı ve tepki alımlarının etkisiyle dar aralıkta dalgalı bir seyir izlenebileceğini ifade etti. Yıldırımtürk, öğleden sonra ABD'de açıklanacak verilerin başta haftalık işsizlik maaşı başvuruları olmak üzere altın fiyatı üzerinde belirleyici olacağını belirterek, 1.230 ve 1.225 dolar seviyelerinin gün içi destek, tepki yükselişlerinde ise 1.257 ve 1.265 dolar seviyelerinin direnç olarak takip edileceğini kaydediyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM:





(AA)



Bu haber 631 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,494 µs