En Sıcak Konular

Timoşenko'ya özgürlük kararı yine çıkmadı

21 Kasım 2013 14:17 tsi
Ukrayna Parlamentosu, tutuklu bulunan eski Başbakan Timoşenko'nun serbest bırakılmasını öngören tasarıyı reddetti.

 Ukrayna'da halen tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasına olanak tanıyacak tasarının parlamentoda reddedilmesi, ülkenin Avrupa Birliği (AB) entegrasyon sürecine darbe vurdu.

Kronik bel ağrılarından muzdarip Timoşenko'nun tedavi amacıyla Almanya'ya gitmek üzere serbest bırakılması için parlamentoya sunulan tasarının oylaması sırasında ''Ayıp!" ve "Rezalet!'' diye sloganlar atan muhalif parti milletvekilleri, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e bir kararname çıkararak Timoşenko'yu affetmesi çağrısında bulundu.

Tasarının reddedilmesinden sonra parlamentoda duygusal bir konuşma yapan muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk, Yanukoviç'i "Ukrayna'nın AB ile yakınlaşmasına engel olmakla" suçladı.

Devlet Başkanı Yanukoviç'in Bölgeler Partisi milletvekilleri, iki ABD elçisinin konuya çözüm bulabilmek amacıyla aylardır lobi faaliyetleri yürütmesine rağmen Timoşenko'nun serbest bırakılması için parlamentoya sunulan 6 tasarıdan birinde bile lehte oy kullanmamıştı.

Parlamentodaki oylama, Ukrayna'nın AB'ye üyelik sürecinde önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyordu.

Devlet Başkanı Yanukoviç'in Timoşenko'yu affetmek ya da tasarının gelecek hafta parlamentoda kabul edilmesini sağlamak için 28-29 Kasım’da AB Dönem Başkanı Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne kadar vakti bulunuyor.

AB dışişleri bakanları, birkaç gün önce Ukrayna'ya Ortaklık Anlaşması’nın imzalanabilmesi için halen tutuklu bulunan Timoşenko'nun serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.  

AB Timoşenko’nun tedavi görmek için Almanya’ya gitmesine izin verilmesini talep ederken Rusya da Ukrayna’nın, “AB yörüngesine” girmesini engellemek için yoğun baskı uyguluyor. Ticari yaptırım ve enerji arzı konularını pazarlık unsuru olarak kullanan Rusya, kendi liderliğinde oluşturmayı öngördüğü gümrük birliğine Ukrayna’nın da dahil olmasını istiyor.

AABu haber 576 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,843 µs