En Sıcak Konular

Sadık Yakut sözlerinin arkasında

21 Kasım 2013 13:11 tsi
TBMM Başkanı Vekili Yakut, eğitimin ayrı ayrı yapılması gerektiğini belirterek, "Bunu söylerken (karma eğitim tamamen ortadan kaldırılsın) diye birşey söylemiş değilim. Karma eğitim olsun ama ayrı eğitim de olsun" dedi.

TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, eğitimin ayrı ayrı yapılması gerektiğini belirterek, "Bunu söylerken (Türkiye'de karma eğitim tamamen ortadan kaldırılsın) diye bir şey söylemiş değilim. Karma eğitim olsun ama ayrı eğitim de olsun. Sözler doğru sözler, ama bilimsel anlamda tartışılması beni daha çok memnun edecektir" dedi.

Yakut, "Kız ve erkek öğrencilere birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum" açıklamasının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

 81 ilden gelen öğrenci temsilcileriyle gerçekleştirilen dünkü toplantıda bu açıklamasını yaptığını anımsatan Yakut, muhatab öğrenciler olduğu için bunun gündeme geldiğini söyledi.

Yakut, tepkiler nedeniyle değil, başlangıçtan beri bu açıklamasının tamamen kendi fikri olduğunu belirtti. Yakut, TBMM Başkanvekili olarak fikrini söylediğini, şu ana kadar AK Parti'nin bir çalışmasının olmadığını, yasa teklifi verilmediğini vurguladı.  

Bunu, fikir hürriyeti ve özgürlükler kapsamında düşünmek gerektiğini dile getiren Yakut, "Türkiye'de sayıları çok az olsa bile kız ve erkek okullarının ayrı olduğu, hem kendi okullarımız var hem de yabancı okullar var. Yabancı okullar, Türkiye'de kız ve erkek okullarını ayrı ayrı kurup, ayrı ayrı eğitim veriyorlar. Kendi ilim olan Kayseri'de Tavas Amerikan Erkek Koleji de bir erkek okuluydu" dedi.

"Sözümün arkasındayım"

Yakut, açıklamasına yönelik gelen tepkilerin anımsatılması üzerine de tepkilerin olabileceğini dile getirdi.

Bunu eğitimcilerin, bilim adamlarının, pedagogların, psikologların ve sosyologların tartışması gerektiğini ifade eden Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben sözümün arkasındayım. Türkiye'de eğitimin ayrı ayrı yapılması gerekir. Bu şahsi görüşümdür. Belirli yaş gruplarında kız ve erkek öğrencilerin farklı algılama şeklinde olduklarını görüyoruz. Birkaç özelliklerini sıraladığımızda; kızlar daha çok duyarlı, erkekler ise gürültülü, rekabet ve harekete dayanarak öğreniyor. Öğrenme stilleri arasında farklılıklar var. Kızlar, sınıflarda daha yüksek standartlara sahip olmak istiyorlar. Kızlar, erkeklere göre daha yüksek performans sergiliyorlar. Kız ve erkekleri motive eden şeyler de farklı. Kızlar, anne, baba, öğretmene karşı onları memnun etmek için daha duyarlı. Erkekler, aynı duyarlılığı göstermiyorlar. Bu konular erkekleri daha az motive ediyor. Kızlar, sosyal etkinlikler yoluyla daha çok öğreniyorlar. Erkek öğrenciler ise göreve odaklanıyorlar, etrafa karşı çok hassas değiller; kızlarla karşılaştırdığımız zaman. Erkek öğrenciler, sürecin yönetilmesinde daha az zaman harcıyorlar. Kız öğrenciler sürecin organize olmasında zamana karşı daha hızlı hareket ediyorlar. Okuma materyallarının seçiminde de erkek ve kız öğrenciler arasında farklılıklar var. Erkekler, aksiyon hikayelerini tercih ederken, kızlar karakterin istekleri ve hareketlerine doğru, derine inen romanları tercih ediyorlar. Erkekler, sembolik metin ve resimleri seçiyorlar. Kızlar ise yazılı metinleri tercih ediyorlar. Öğrenme tarzları arasında da farklılıklar var. Erkekler tümden gelişimle akıl yürütmeyi kullanma eğilimindedirler. Kızlar, özel örneklerden gelen teoriye hareket etme eğilimindedirler. Erkekler bir nesneyi hesaplayabilmede daha çok duyarlılar. Kızlar, erkeklerden daha fazla kelime kullanıyorlar. Kızlar, öğrendikleri kelimeleri kullanırken, erkekler genellikle sessiz şekilde öğreniyorlar. Kızlar, erkeklere nazaran detaylarla daha fazla ilgileniyorlar. Bunların ayrı ayrı yapılması gerekir derken, birinin diğerinden üstün olduğu şeklinde anlaşılmaması lazım. Öğrencilerin,  öğrenme yaş gruplarında farklı özellikleri var. Bunların tartışılması lazım."

"Daha başarılı"

Yakut, okulların ayrı ayrı olması için öncelikle altyapının buna göre oluşturulması gerektiğini vurguladı.

ABD'de bine yakın ayrı okul bulunduğuna işaret eden Yakut, Avusturalya'da 270 bin öğrenci arasında yapılan araştırmadan örnek verdi. Yakut,  ayrı ayrı okullarda, sınıflarda okuyan öğrencilerin, karma okuldaki öğrencilere göre yüzde 15-22 arasında daha başarılı olduğunu söyledi.

 "Benim maksadım, bilimsel olarak, öğrencilerimizin geleceğe hazırlanması, daha iyi eğitim verilmesi anlamında söylenmiş sözler" diyen Yakut, bunun yorumlarının farklı olabileceğini, herkesin, kendi algısına, düşüncesine, siyasi yapısına göre yorum yapacağını belirtti.

"Sözler doğru sözler"

Yakut, konunun ne derece doğru, yanlış olduğunu bilimadamları, eğitimciler, sosyologlar, pedagoglar ve psikologların tartışması gerektiğini vurguladı.

Yakut, "Düşüncelerimi söylemem gerekir. O anlamda söyledim. Eğitimin ayrı ayrı yapılması gerekir. Bu şahsi görüşüm. Fakat bunu söylerken 'Türkiye'de karma eğitim tamamen ortadan kaldırılsın' diye bir şey söylemiş de değilim. Karma eğitim olsun ama ayrı eğitim de olsun. Bir alternatif, tercih sunma açısından, veli veya öğrenci hangi okulda eğitim yapmak isterse o okula devam etsin. Karma eğitimde karma eğitime, ayrı ayrı okullardaki eğitim yapmak isterse oralara devam etsin anlamında söylediğim sözler. Sözler doğru sözler ama bilimsel anlamda tartışılması beni daha çok memnun edecektir" diye konuştu.

aa

Bu haber 542 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,065 µs