En Sıcak Konular

Kömüre hava kirliliği standardı

21 Kasım 2013 11:44 tsi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hava kirliliğinin azaltılması için ısınma amaçlı kullanılacak kömürlerin özelliklerini belirledi.

Bakanlık tarafından ısınma amaçlı üretilen yerli katı yakıtlarla ithal edilenlerin özelliklerini belirlemek ve bunların piyasaya sunulmasına ilişkin usul ve esasları tespit etmek amacıyla Katı Yakıtların Kontrolü Tebliği taslağı hazırlandı.

Taslağa göre, hava kirliliğinin az olduğu ilde 4 bin 200 kalori ve üzeri kömür kullanılacak. Hava kirliliğinin yüksek olduğu illerde ise 4 bin 800 kalori ve üzeri kömür tercih edilecek.

Biyokütle briket kullanımı

Zeytin küspesi ve çekirdeği, fındık, ceviz, ayçiçeği, saman, mısır koçanı gibi karışımlarından oluşan ve son yıllarda ısınma amaçlı kullanımı artan biyokütle briketin hangi özelliklerde olması gerektiğini de belirlendi. Biyokütle briket, hava kirliliğinin az olduğu illerle köy ve beldelerde kullanılacak.

Hava kirliliğinin az olduğu illerde kullanılacak biyokütlenin kalorisi 4 bin ve üzeri olacak. Köy ve beldelerde kullanılacak biyokütle briketin kalorisi ise 3 bin 700 ve üzeri olması gerekecek.

Bakanlık, ayrıca, il ve ilçelerde ısınma kaynaklı oluşan hava kirliliğini azaltmak için katı yakıt envanter tabloları hazırlayacak. Bu tabloları, katı yakıt ithalatçıları ve yerli katı yakıt üreticileri tarafından doldurulması zorunluluğu getirilecek.

Kömür satın alırken dikkat edilecekler

Kömür satın alınırken, kalorisi, külü, kükürdü, şişme endeksi, nem miktarı ve ağırlığına dikkat edilmeli. Isı, kömürün kütlesinden değil, kalorisinden elde edilir. Örneğin, kalorisi düşük 2 bin kilogram kalitesiz kömür yerine kalorisi yüksek bin 200 kilogram kömürle ısınma sağlanabilir.

aa

Bu haber 516 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,420 µs