En Sıcak Konular

İsrail'den Putin'e süpriz 'İran' teklifi

21 Kasım 2013 10:16 tsi
İsrail'den Putin'e süpriz 'İran' teklifi Tam da Başbakan Erdoğan'ın ziyareti öncesi...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la 21-22 Kasım’da St.Petersburg’da yapacağı zirve öncesi, İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu ile Moskova’da bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İsrail Başbakanı, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlendiği gibi İran nükleer sorununun da çözülmesi gerektiğini söyledi.

İran nükleer sorununun çözümü konusunda uluslar arası toplumun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uranyum zenginleştirme ve diğer ekipmanların imhası ve İran’dan çıkarılmasını takip etmesi gerektiğini kaydeden Benjamin Netenyahu, “Suriye kimyasal silah sorununun çözüldüğü gibi, İran nükleer sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi çok iyi olur. Barışçıl bir çözüm olmaması durumunda en çok zararı İsrail yaşayacak. Ancak çözüm gerçekçi ve sahici olmalı…” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslar arası toplumun Suriye’nin kimyasal silahların bir kısmını imha etmesinden memnun olmayacağını ifade eden Netenyahu, “Uluslar arası toplum ve Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlardan tamamen arındırılması konusunda ısrar etti. Bir kısmı imha edilmezse Suriye yeniden bu tür silahları üretebilir…” uyarısı yaptı.

"SURİYE’DE AKAN KAN DURMALI"

İsrail Başbakanı ile görüşmesinde Suriye’de akan kanın bir an önce durması konusunda mutabık olduklarını ifade eden Putin, “Bizler akan kanın durması ve Cenevre’de görüşmelerin sürdürülmesi konusunda aynı görüşü paylaşıyoruz.” dedi. Vladimir Putin görüşmede geleneksel olarak Ortadoğu’da yaşanan sorunları değerlendirdiklerini kaydetti.

CihanBu haber 1,353 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,641 µs